ԱԺ-ն քննարկում է դեկտեմբերի 7-ը Տարերային աղետների դիմակայության օր սահմանելու մասին նախագիծը
ՀՀ Ազգային ժողովը քննարկում է Արտակարգ իրավիճակների նախարարության նախաձեռնած օրինագիծը՝ Տարերային աղետների դիմակայության օր հիմնելու մասին։
ԱԻՆ փոխնախարար Արմեն Հարությունյանը ԱԺ-ում «Պետական տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» օրենքում լրացումներ մտցնելու մասին օրինագծի զեկուցման ժամանակ ասաց, որ օրն առաջարկվում է նշել դեկտեմբերի 7-ին՝ Սպիտակի երկրաշարժի օրը։
Փոխնախարարը նշեց, որ 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժի 30-րդ տարելիցի առիթիվ Հայաստանի վարչապետը կազմակերպել է միջոցառում՝ «Տարերային աղետների դիմակայության օր», եւ կարգադրել ստեղծել միջգերատեսչական հանձնաժողով։
Միջգերատեսչական հանձնաժողովը վարչապետի աշխատակազմին է ներկայացրել «Տարերային աղետների դիմակայության օրվա միջոցառումների անցկացմանն ուղղված գործողությունների պլանի հաստատման մասին» որոշման նախագիծը։
«Նախատեսված միջոցառումներն ուղղված են նրան, որ հարգենք Սպիտակի երկրաշարժի զոհերի հիշատակը, երախտագիտություն հայտնենք բոլորին, ովքեր օգնության ձեռք մեկնեցին այն օրերին, եւ նշենք այն կարեւոր գործողությունները, որոնք Հայաստանը կդարձնեն ավելի ուժեղ եւ ավելի պատրաստված հնարավոր բնական եւ տեխնածին աղետների հանդեպ»,- ասաց Հարությունյանը։
Հաշվի առնելով հանագամանքը, որ առ այսօր չկա աղետների դիմակայության միջազգային օր, փոխնախարարը կարծիք հայտնեց, որ դեկտեմբերի 7-ը հետագայում նաեւ ողջ աշխարհում կնշվի որպես բոլոր աղետների զոհերին հիշատակի տուրք մատուցելու եւ աղետների դիմակայության օր։