«Facebook»-ը դիտարկում է լրահոսում հավանումների քանակը թաքցնելու հնարավորությունը: Ներկայում փորձարկումներն անցկացվում են 7 երկրում, որոնց թվում են Կանադան, Բրազիլիան, Ավստրալիան եւ Ճապոնիան:
Տեղեկատվության անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց, որ մի քանի գործոն կա, ինչով պայմանավորված՝ «Facebook»-ն այդպես է որոշել. «Առաջինը՝ կա նախանձ եւ խանդ: Մարդիկ չեն արտահայտվում, բայց «Facebook»-ում անընդհատ ուսումնասիրում են, եւ փաստ է, որ ինչ-որ մարդիկ նեղվում են, որ քիչ հավանումներ ունեն, ինչը բերում է մրցավազքի, մարդիկ հավանումների համար նեղանում են իրարից եւ այլն: Դրանից բացի՝ հիմա հավանումները շատ են կոմերցիալիզացվել, գնում են, վաճառում են, ինչը ազդում է բովանդակության վրա: Այսինքն՝ ամբողջ կոմերցիալիզացիան վաղ թե ուշ մարդկանց վանելու է սոցցանցից: Կարծում եմ՝ այս երկու գործոնը՝ խանդը եւ չափից դուրս կոմերցիալիզացիան, հավանումների քանակի առումով դրդում է, որ փորձարկեն այն թաքցնելու տարբերակը»:
Մարտիրոսյանի խոսքով՝ սա բնականաբար իր հակառակ ազդեցությունն էլ կարող է ունենալ, դրա համար այս պահին փորձարկվում է. «Մարդիկ հիմա էլ գուցե նեղվեն, որ ցույց չի տալիս հավանումների քանակը, եւ դա էլ հակառակ ազդեցությունը կունենա, ու մարդիկ կգնան այն սոցցանցեր, որտեղ երեւում է այդ թվերը: Չնայած նրանք «Instagram»-ում էլ են ուզում այդ նույնը անել, եւ սոցցանցերի շատ զգալի հատվածը գուցե զրկվի այդ հավանումներից»:
Փորձագետի կարծիքով՝ վերջին 1 տարվա ընթացքում «Facebook»-ում հավանումների ազդեցությունն ընդհանուր առմամբ նվազել է. ««Facebook»-ը համարում է, որ շատ ավելի կարեւոր է տարածումների եւ մեկնաբանությունների քանակը, եւ դրանք ավելի գիտակից գործողություն են, քանի որ հավանումը մարդիկ արդեն ավտոմատացված ձեւով դնում են: Կարծում եմ՝ «Facebook»-ն ավելի առաջ կտանի դա, որ մարդիկ ավելի շատ քննարկում սկսեն եւ ոչ թե՝ հավանում դնեն»:
Մարտիրոսյանը դժվարացավ գնահատական տալ՝ սա դրական, թե բացասական ազդեցություն կունենա. «Կարծում եմ՝ «Facebook»-ում էլ չեն հասկանում՝ ինչպես կլինի»: