Նրա միջոցով արտահանվում է հայկական մշակույթը. կհամատեղի՞ Սմբատյանը Մալթայի հրավերը տեղի աշխատանքի հետ
Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժորի աշխատանքը միայն դրական կանդրադառնա Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբում Սերգեյ Սմբատյանի գործունեության վրա: Այս մասն «Հայկական ժամանակ»-ին հայտնեցին Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբից:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հիմնադիր-ղեկավար, դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը նշանակվել է Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր։ Մաեստրո Սմբատյանը, այս պաշտոնում առաջին անգամ ղեկավարելով նվագախումբը, սեպտեմբերի 14-ին Վալետայում ներկայացրեց Իգոր Ստրավինսկու «Սրբազան գարուն» ստեղծագործության մալթյան պրեմիերան։
Նվագախմբից վստահեցրին, որ մաեստրո Սմբատյանի համագործակցությունն աշխարհի տարբեր նվագախմբերի հետ միջազգային կապերն է՛լ ավելի են մեծացնում նրա աշխարհայացքը, մասնագիտական որակները, հնարավորությունները, եւ այդ ամենը նա ծառայեցնում է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի աշխատանքում: Աշխարհի լավագույն դիրիժորների փորձը ցույց է տալիս, որ նրանք միաժամանակ ղեկավարում են մի քանի նվագախումբ, ինչը գեղարվեստական կյանքում մեծ ուժ եւ հաջողություններ է գեներացնում։
Նաեւ տեղեկացրին, որ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը մինչեւ 2022 թվականն ունի խիտ համերգացանկ՝ ներառյալ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի ելույթները։ Նրա աշխատանքներն ընթանալու եւ համակարգվելու են՝ համաձայն հաստատված համերգացանկի։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբից մեզ հայտնեցին, որ նման ծանրաբեռնվածությունը նորություն չէ դիրիժոր Սմբատյանի համար։ Նա մշտապես աշխատել է խիտ գրաֆիկով՝ որպես հրավիրյալ դիրիժոր համագործակցելով աշխարհի տարբեր հեղինակավոր նվագախմբերի հետ՝ Լոնդոնի սիմֆոնիկ, Մարիինյան թատրոնի սիմֆոնիկ, Ռուսաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ, Մոսկվայի պետական սիմֆոնիկ, Մյունխենի սիմֆոնիկ, Վարշավայի ֆիլհարմոնիկ, Սարաևոյի ֆիլհարմոնիկ, Կորեայի կամերային եւ բազմաթիվ այլ նվագախմբեր։
Օրեր առաջ Մալթայի մամուլը, անդրադառնալով Սերգեյ Սմբատյանին, նշել էր, որ Հայաստանը Սմբատյանի միջոցով արտահանում է հայկական մշակույթը։ Եվ Սերգեյ Սմբատյանը, մշտապես լինելով աշխարհում հայկական երաժշտական արվեստը քարոզող գործիչ, իր նոր դիրքը ծառայեցնելու է նաեւ հայ կոմպոզիտորական արվեստն է՛լ ավելի հանրայնացնելու համար։