Առաջին անգամ Հայաստանում ձայնագրությանը ուղեկցում է կենդանի նվագախումբը։
Ծրագրում Ֆրանց Շուբերտի Մեսսա թիվ 2, սոլ մաժոր D. 167 և Գաբրիել Ֆորեի Ռեքվիեմ ռե մինոր, երկ 48 ստեղծագործություններն են։
1281 դեպքով արդեն իսկ վճարված կանչի թերթիկներ մուտքագրվել են «Արմեդ» համակարգ, և ՀՀ առողջապահության նախարարությունից պահանջվել և ստացվել է լրացուցիչ չհիմնավորված ֆինանսավորում՝ 17.595.320 ՀՀ դրամ:
Մոտ անցյալի մեր մեծագույն վարպետներն այնպիսի ավանդ են ներդրել, որ մեր այսօրվա երաժշտական իրականությունը լինի այնպիսին ինչպիսին մենք գիտենք:
Այսպես ասեմ՝ այն մարդիկ, որոնք թեմայից հասկանում են, այդ օրը գալու են Հայաստան, որպեսզի ներկա լինեն:
Աշխարհի լավագույն դիրիժորների փորձը ցույց է տալիս, որ նրանք միաժամանակ ղեկավարում են մի քանի նվագախումբ, ինչը գեղարվեստական կյանքում մեծ ուժ եւ հաջողություններ է գեներացնում։
Հուլիսի 3-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի կունենա համերգ` նվիրված հանրահայտ դիրիժոր, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Յուրի Դավթյանի 90-ամյակին։
Հունիսի 6-ին՝ մեծ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ծննդյան օրը, մեկնարկում է Խաչատրյանի 15-րդ միջազգային մրցույթը։
Աննախադեպ երևույթ է, որ Լոնդոնի սիմֆոնիկ նվագախումբը ձայնագրում է հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ։
Արամ Խաչատրյան համերգասրահը «ԴասA» նախագծի շրջանակներում համախմբել էր Երևանի ավագ դպրոցների աշակերտներին։
Մայիսի 16-ին Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ հանդես եկավ հանրահայտ դաշնակահարուհի Վալենտինա Բաբորը։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն իր համագործակցությունն է սկսել երաժշտական միջազգային Only Stage գործակալության հետ։
Մայիսի 4-ին Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը Մալթայի մայրաքաղաք Վալետայում ղեկավարելու է Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը Մալերի երկացանկից մինչև այժմ հայ հանդիսատեսին ներկայացրել է թիվ 1, թիվ 5 և թիվ 6 սիմֆոնիաները։
Ռեջի Քլյուզը ողջունում է Մալթայի երաժշտության օրերը Հայաստանում անցկացնելու գաղափարը։
Համերգային երեկոյի ընթացքում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ ունեցավ մալթացի հանրահայտ երաժիշտներից մեկը՝ Կարմինե Լաուրին։
Մարտի 12-ին եզրափակվեց Հայ կոմպոզիտորական արվեստի 10-րդ փառատոնը՝ նվիրված հայ մեծ կոմպոզիտոր Ավետ Տերտերյանի 90-ամյակին։
Տիգրան Չուհաճյանի Անդադար շարժում դաշնամուրի և նվագախմբի համար ստեղծագործությունը Հայաստանում առաջին անգամ հնչեց Հայ կոմպոզիտորական արվեստի 10-րդ փառատոնի շրջանակներում։
Փետրվարի 20-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում մեկնարկելիք Հայ կոմպոզիտորական արվեստի 10-րդ փառատոնի բացման համերգի տոմսերից ստացված հասույթը կփոխանցվի «Արմենակ Ուրֆանյան» բարեգործական հիմնադրամին։
Փետրվարի 20-ին կմեկնարկի Հայ կոմպոզիտորական արվեստի 10-րդ փառատոնը։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը 2019-ին կներկայանա բազմաթիվ հետաքրքիր նախաձեռնություններով. նվագախումբն այսօր նշում է իր տարեդարձը:
Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի Ամանորի տոնական համերգը կազմակերպվում է Մալթայի նախագահի գրասենյակի հետ համագործակցությամբ։
Ինձ համար անասելի հաճույք է Հայաստանում ելույթ ունենալը, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ նվագելը։ Ֆանտաստիկ նվագախումբ է, յուրահատուկ հնչողությամբ։
- Ես միշտ լսել եմ, որ հայրս մինչեւ 12 տարեկանը ապրել է Հայաստանում: Դա ինձ հեռու երազ էր թվում, շատ էի ուզում լինել այնտեղ:
Մաեստրո Սմբատյանի ղեկավարությամբ հանդես են եկել Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը և դաշնակահար, միջազգային մրցույթների դափնեկիր, Deutsche Grammophon-ի արտիստ Ինգոլֆ Վունդերը։
Նոյեմբերի 23-ին Մալթայի մայրաքաղաք Վալետայում Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը հանդես կգա Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ։
Արամ Խաչատրյանի Ջութակի եու Դաշնամուրի կոնցերտների կատարմամբ ամփոփվեց Խաչատրյանի 6-րդ միջազգային փառատոնը, որը մեկ ամիս շարունակ երաժշտասերներին ներկայացրեց սիմֆոնիկ և կամերային հետաքրքիր համերգներ:
Այս ստեղծագործությունը Խաչատրյանի երեք կոնցերտներից ամենաքիչ կատարվողն է, որը հեղինակն առանձնապես շատ էր սիրում։
ՀՀ կրթության և գիտության և մշակույթի նախարարությունների ու Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի համագործակցությամբ մեկնարկում է «ԴասA» նախագիծը։
Առաջիկա մեկ ամսվա ընթացքում փառատոնը 9 համերգային երեկոների միջոցով կներկայացնի 20-րդ դարի մեծագույն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի երաժշտական ժառանգությունը:
Այս համերգաշրջանը հատկապես հիշարժան է նվագախմբի համար, քանի որ առաջին անգամ կոլեկտիվն իր նոր ստեղծագործական փուլի մեկնարկը տալիս է նոր կարգավիճակում:
Սերգեյ Սմբատյանը հուլիսի 11-ին Իտալիայում անցկացվող «Երաժշտության ներքո» խորագիրը կրող երաժշտական փառատոնի եւ դաշնամուրային մրցույթի շրջանակներում կղեկավարի Հռոմի Roma Tre նվագախումբը։
Մալթայի դաշնակահարների միջազգային մրցույթի առաջին մրցանակակիր Աննա Ուլաիեւան ուրախ է Հայաստան այցելելու համար։ Աննան Երեւանում հանդես է գալիս առաջին անգամ:
Հուլիսի 2-ին մեկնարկեց «Արմենիա» միջազգային երաժշտական փառատոնը։ Մեկնարկը խորհրդանշական էր. այն բացվեց Գրիգոր Եղիազարյանի «Արմենիա» սիմֆոնիկ պոեմով։
Մալթայի մայրաքաղաքում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար եւ գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ հանդես կգան Մալթայի ֆիլհարմոնիկ եւ Մալթայի երիտասարդական նվագախմբերը
Հուլիսի 2-6-ը Երեւանում կանցկացվի «Արմենիա» միջազգային երաժշտական փառատոնը։
Հանրահայտ թավջութակահար, դիրիժոր, մանկավարժ, Ռուսաստանի Դաշնության ժողովրդական արտիստ Սերգեյ Ռոլդուգինի կարծիքով Խաչատրյանի միջազգային մրցույթն ամբողջ աշխարհում մեծ հեղինակություն ունի:
Երեկ երեկոյան հայտնի դարձան Խաչատրյանի 14-րդ միջազգային մրցույթի կիսաեզրափակիչ փուլի հաղթողների անունները։ Նրանք են՝ Ֆյոդոր Ամոսովը , Ռուստեմ Խամիդուլինը, Չի-Ուոն Հոնգը, Ջոնաթան Սվենսենը:
Մայիսի 19-31-ը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը ելույթներ կունենա Ավստրիայում, Գերմանիայում:
Քշիշտոֆ Պենդերեցկի. «Տպավորիչ է այն, ինչ մալթյան փառատոնի ընթացքում արել է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը»
Ապրիլի 28-ին Մալթայի միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ հանդես եկավ իտալացի աշխարհահռչակ ջութակահար Սալվատորե Ակարդոն։
Հայաստանի սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ հանդես եկավ երիտասարդ սերնդի լավագույն ջութակահարներից Ռեյ Չենը
Մաքսիմ Վենգերով. «Գուցե կարողանամ համոզել մաեստրո Սմբատյանին՝ միասին կատարել Բախի Կրկնակի կոնցերտը երկու ջութակի համար»
Հայաստանի սիմֆոնիկ նվագախումբը Մալթայում ներկայացրեց Ռիմսկի-Կորսակովի և Շորի ստեղծագործությունները:
MEDICI TV-ն ուղիղ եթերում հեռարձակել է Հայաստանի սիմֆոնիկ և Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբերի համատեղ ելույթը Մալթայի փառատոնի շրջանակներում:
«Երաժշտությունն ինքնին կյանքն է». Գիա Կանչելիին նվիրված երեկո՝ Մալթայի միջազգային փառատոնի շրջանակներում:
Սերգեյ Սմբատյան. «Կներկայացվի հայկական արվեստը՝ տարբեր ժամանակաշրջանների, բազմազան բավանդակությամբ ու ամենատարբեր ձևաչափերով»:
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ որպես պաշտոնական նվագախումբ, հրավիրված է մասնակցելու ապրիլի 15-ից մայիսի 1-ը կայանալիք Մալթայի միջազգային երաժշտական փառատոնին։
«Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնը շատ կարևորում ենք. այն նեղ մասնագիտական ուղղվածություն ունի, մեծ նպատակ ու առաքելություն»:
ՀՀ Զինված ուժերի կազմավորման 26-րդ տարեդարձին նվիրված տոնական համերգի ընթացքում ներկայացվել է երգի պրեմիերիա
Մարիո Ստեֆանո Պիետրոդարկին օդանավակայանում նշեց, որ ամեն անգամ մեծ ուրախությամբ է գալիս մեր երկիր, ինքն այնքան սիրում է Հայաստանը, հայ հանդիսատեսին, Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը:
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ կատարեց հայ կոմպոզիտորական դպրոցի երկու խոշորագույն ներկայացուցիչների գործերից՝ Ավետ Տերտերյանի Երրորդ սիմֆոնիան և
Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնի փակման գալա համերգը դեկտեմբերի 11-ին ուղիղ եթերում առցանց կհեռարձակի աշխարհի առաջատար դասական երաժշտական ալիքը՝ MEDICI.TV-ին։ Սա բացառիկ իրադարձություն է ինչպես հայ
Ամերիկահայ կոմպոզիտոր, դիրիժոր, դաշնակահար Ջոն Հոդյանի կողմից ստեղծված «Նաղաշ» անսամբլն իր սեփական ձեռագրով, ինքնատիպ ոճով է արտահայտում ժամանակը, խումբը բաց է արվեստի տարբեր փոխազդեցություններին
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ մեծակտավ այս ստեղծագործությունը ներկայացրին Համբուրգի պետական օպերայի մենակատար Վլադիմիր Բայկովը (բաս) և Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնի երգչախումբը