Գագիկ Խաչատրյանը կմնա կալանքի տակ. նա ներկա էր նիստին
ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը կշարունակի մնալ կալանքի տակ: Որոշումը հրապարակվել է այսօր ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանի նախագահությամբ կայացած նիստում:
Հիշեցնենք, որ Խաչատրյանը մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափերի վատնում կատարելու եւ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու մեջ: Ազգային անվտանգության ծառայությունը Խաչատրյանին ձերբակալել էր օգոստոսի 27-ի երեկոյան: Նույն օրը՝ ավելի վաղ, Խաչատրյաններին պատկանող տարածքներում խուզարկություններ էին կատարել, իսկ օգոստոսի 30-ին Խաչատրյանը կալանավորվել էր:
ՊԵԿ նախկին նախագահի պաշտպանները բողոք էին ներկայացրել նրան կալանավորելու որոշման դեմ, ինչն այսօր մերժել է դատարանը:
Գագիկ Խաչատրյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը ՀԺ-ի հետ զրույցում դատարանի այս որոշումը աբսուրդ որակեց:
Մեր հարցին ի պատասխան Սարգսյանն ասաց, որ Գագիկ Խաչատրյանը նույնպես ներկա էր որոշման հրապարակմանը: «Գագիկ Խաչատրյանի համար, ընդհանուր առմամբ, սպասելի էր այս որոշումը, որովհետեւ իրականում ինքն էլ է պատկերացնում, թե ինչ է տեղի ունենում: Այնուամենայնիվ իրավական առումով անվիճելի էր, որ այս բողոքը պետք է բավարարվեր, քանի որ կալանքն ակնհայտ ապօրինի է, եւ քանի որ գործը այնպիսի դատավոր էր քննում, որը նախկինում, համենայն դեպս, ի վիճակի էր օբյեկտիվ, արդար որոշումներ կայացնել, միակ հույսն ինքն էր: Բայց փորձը ցույց տվեց, որ այսօր այլեւս նման դատավորներն էլ չեն կարողանում արդար որոշումներ կայացնել: Հետեւաբար, ընդհանուր առմամբ, սպասելի էր, բայց ցավալի, որ նման իրավիճակ է»,- ասաց Սարգսյանը՝ հավելելով, որ դատարանի սույն որոշումը բողոքարկելու են Վճռաբեկ դատարանում: