1) հրթիռահրետանային մասնագիտություններով` 159 պահեստազորային,
2) հակաօդային պաշտպանության մասնագիտություններով` 6 պահեստազորային՝ 2019 թվականի նոյեմբերի 18-24-ը ներառյալ,
3) կապի մասնագիտություններով` 23 պահեստազորային` 2019 թվականի նոյեմբերի 6-12-ը ներառյալ,
4) հետախուզական մասնագիտություններով` 95 պահեստազորային, որոնցից տեխնիկական մասնագիտություններով` 33 պահեստազորային՝ 2019 թվականի նոյեմբերի 4-10-ը ներառյալ:
Որոշման նախագծի ընդունումը պայմանավորված է պահեստազորի առաջին խմբում հաշվառված շարքային, ենթասպայական եւ սպայական կազմերի պահեստազորայինների ռազմական հմտությունների կատարելագործման, վերապատրաստման եւ պատրաստման վարժական հավաքների անցկացման անհրաժեշտությամբ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքրվեց՝ արդյո՞ք այս վարժանքները ընթացիկ զորավարժությունների հետ կապ ունեն, դրանց տրամաբանական շարունակությո՞ւնն են, թե՞ ոչ, ի պատասխան Տոնոյանն ասաց, որ դրանք տարբեր են:
Փաշինյանն ասաց, որ վարժանքները պլանային իրադարձություններ են. «Ասել ենք, որ այն զորավարժություններն ու բազմաթիվ ծրագրերը, որ իրականացվում են, աննախադեպ են, բայց դա ոչ մի կերպ կապված չէ արտաքին կոնյուկտուրայի փոփոխության հետ, այլ աշխատանքի ծավալների հետ է կապված»:
Տոնոյանը նշեց, որ նախկինում նախարարի որոշումներով էր իրականացվում վարժանքները, սակայն Սահմանադրության եւ օրենսդրության փոփոխություններով պայմանավորված՝ այս տարի բոլոր վարժանքները իրականացնում են կառավարության որոշմամբ:
«Բայց դա ունի լավ կողմ՝ հրապարակային է գործընթացը եւ թափանցիկ»,- նշեց Տոնոյանը: