Դամասկոսում մեր դեսպանությունը եւ Հալեպում մեր հյուպատոսությունն աշխատում են արտակարգ ռեժիմով։ Այս մասին այսօր՝ հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ, ասաց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ անդրադառնալով միջազգային օրակարգի ամենաարդիական թեմային. Սիրիայի հյուսիսում տեղի ունեցող զարգացումներին ու այս ընթացքում շրջանառվող տարբեր լուրերին․
«Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցիչները մշտական կապի մեջ են Ղամիշլիի եւ Սիրիայի հյուսիսային շրջանների համայնքային կառույցների հետ, մշակվում ու ձեռնարկվում են բոլոր հնարավոր քայլերը՝ հյուսիսային շրջաններից տեղափոխվելու ցանկություն հայտնած մեր բոլոր հայրենակիցներին աջակցություն ցույց տալու համար»,- հայտնեց Նաղդալյանը։
Նա նշեց, որ օպերատիվ տեղեկատվություն են ստանում մեր դիվանագիտական ներկայացուցչություններից՝ տեղում իրավիճակի, հումանիտար իրադրության վերաբերյալ։
ԱԳՆ խոսնակի փոխանցմամբ՝ Սիրիայի հյուսիսային շրջաններում հայերի թիվը կազմում է 3.000 մարդ, հիմնականում Ղամիշլիի, Մալիքիայի շրջաններում, եւ առ այսօր այս բնակավայրերի մոտակայքում ռազմական բախումներ չկան․
«Ուստի ներկա դրությամբ դրված չէ նաեւ այս շրջաններից հայերի արտակարգ տեղափոխման հարցը, ինչի վերաբերյալ առաջարկներ են հնչում տարբեր օղակներից»,- ասաց Աննա Նաղդալյան։