Ընդունելով Ցեղասպանության փաստը, կկարողանանք առաջ շարժվել և առաջ նայել. կոնգրեսական Ջեքի Սփիր-Կանչելյան
30/10/2019 schedule01:05
«Շնորհակալություն եմ հայտնում Ադամ Շիֆին՝ Հայոց Ցեղասպանության բանաձեւը Կոնգրեսում ճանաչման ներկայացնելու համար: 1915 թվականի ապրիլի 24-ը ինձ եւ միլիոնավոր հայերի համար ծանրագույն օրերից մեկն է: Ինչպես ասում էր իմ հայ մայրը, դա պատմության ամենամութ էջերից մեկն է»:
Այս մասին այսօր ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում Հայոց Ցեղասպանության բանաձեւն ընդունելու մասին քննարկումների երկրորդ մասի իր ելույթում ասաց ԱՄՆ կոնգրեսական Ջեքի Սփիր-Կանչելյանը:
Կոնգրեսականի խոսքերով, ԱՄՆ-ի 49 նահանգները, աշխարհի խոշոր եւ հզոր պետություններն արդեն ընդունել են Ցեղասպանության փաստը, մինչդեռ ԱՄՆ-ը հապաղում է: Ջեքի Սփիրն ասաց, որ Ցեղասպանությունը չընդունելը, առավել եւս այն ժխտելը կրկնակի հանցագործություն է:
«Որպես երեխա ես հիշում եմ, թե ինչեր էր պատմում մայրս: Այժմ նա չկա, բայց Ցեղասպանության ցավը շարունակում է ապրել, այն ապրում է իմ մեջ: Մենք ի վերջո պետք է ընդունենք ճշմարտությունը: Հազարավոր պատմական էջեր կան այդ ճշմարտության մասին: Հայերը ոչնչացվել են Օսմանյան ուժերի եւ նրանց կողմնակիցների կողմից: Ճանաչելով այս փաստը, մենք կկարողանանք առաջ շարժվել եւ առաջ նայել»,-եզրափակեց Սփիրը՝ հավելելով, որ Ցեղասպանությունը պետք է հաստատվի եւ այլեւս երբեք չկրկնվի: