ԽՍՀՄ տարիներին Հայաստանում կար 30.000 գիտնական, հիմա՝ 6.000, ռեսուրսները սպառվում են. Սամվել Հարությունյանը՝ ԱԺ-ում
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարության գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանն այսօր ԱԺ քննարկման ժամանակ առանձնացրել է գիտական ոլորտի մի քանի հիմնախնդիր, որոնց լուծման գլխավոր նախապայմանը բավարար ֆինանսավորումն է:
2007 թվականի տվյալներով գիտնականների միջին աշխատավարձը կազմում էր 37.500 դրամ: Հիմա, իհարկե, չկա նման ցուցանիշ, սակայն եղածն էլ բավարար չէ:
Համեմատելով տվյալները, Հարությունյանն ասաց, որ ԽՍՀՄ տարիներին Հայաստանում կար մոտ 30 հազար գիտնական, հիմա՝ 6056, որոնցից 28.2 տոկոսն էլ 65 տարեկանից մեծ են: Նրա խոսքով Հայաստանից գնում են երիտասարդները ավելի լավ առաջարկներ, ավելի բարձր աշխատավարձ ունենալու ակնկալիքով:
«Սովետական ռեսուրսները սպառվում են, հետևից եկողներ չկան»,- ասում է Սամվել Հարությունյանը: Նրա խոսքով տարեկան մոտ 250 մեծահասակ գիտնական է մահանում, սակայն գիտական կառույցների տնօրենները նոր մարդկանց ընդունելու փոխարեն բարձրացնում են մյուսների աշխատավարձերը, ինչը ունի լավ ու վատ կողմեր:
2017 թվականին գիտական ոլորտի ֆինանսավորումը կրճատվեց 7 տոկոսով, ինչի պատճառով չհաջողվեց 400-500 երիտասարդ ընդունել աշխատանքի: Հարությունյանի խոսքով հենց այդ տարի երիտասարդների զգալի մասը լքեց Հայաստանը:
Գիտության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Վարդան Սահակյանն էլ ներկայացրեց բազում հաջողություններ ու ծրագրեր, որոնք իրականացվում են գիտության ոլորտում: Օրինակ՝ 2015 ի դրությամբ, 192 ներկայացված հայտից  27-ը գրանցել է հաջողութուն: Սա կազմում է 14.06 % մասնակցության հաջողության գործակից, որը մեծագույն ցուցանիշ է Արևելյան գործընկերության մեջ: Նա նաև ներկայացրեց երկկողմ համագործակցության ծրագրեր Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Բելառուսի, Ռուսաստանի, Իտալիայի հետ: Գերմանիայի հետ ծրագիր կա գիտական 2 կենտրոն կառուցելու, որոնցից մեկը կայացել է, մյուսը կայանում է: Ըստ նրա՝ ծրագրերի մասնկացության տեմպը զգալի բարձրացավ անցած տարի և հաջողությունները նույնպես քիչ չեն եղել:
Մյուս բանախոս՝ «Պահանջում ենք գիտության ֆինանսավորման ավելացում» խմբի համակարգող Արթուր Իշխանյանն ասաց, որ գիտությունը գտնվում է կոմայի մեջ և գնում է մահվան: Նրա խոսքով անիմաստ է առաջարկություններ անել այս քննարկման շրջանակներում, քանի որ գիտնականների գործը գիտությամբ զբաղվելն է, առաջարկներ պետք է անեն պատկան մարմինները:
«Տարբեր խողովակներով է պետք ավելացնել գիտության ֆինանսավորումը»,- ասաց Իշխանյանը: Խոսեց նաև ոլորտի կարևորագույն խնդիրներից մեկի՝ գիտության երիտասարդացման մասին: Դրա համար, իհարկե, կան բազում ծրագրեր, որոնք շատ մեծ դեր են խաղում երիտասարդների ներգրավմանը գիտության մեջ: Իշխանյանը շնորհակալություն հայտնեց ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանին այս ծրագրերը իրականացնելու համար, նաև ավելացրեց, որ սա ամբողջությամբ չի լուծում խնդիրը և երիտասարդները լքում են Հայաստանը կամ ոլորտը՝ ավելի լավ տարբերակներ փնտրելով: