Ավարտվեց Եվրո 2020-ի որակավորման փուլը. հայտնի են 20 մասնակիցներ. 4-ը դեռ պետք է որոշվեն
Ավարտվեց Եվրո 2020-ի ընտրական փուլը: Երեկ՝ նոյեմբերի 19-ին, վերջին հանդիպումներով հայտնի դարձան որակավորման փուլում խաղարկվող բոլոր 20 ուղեգրերի տերերը: Այդ հավաքականներն են՝ Ավստրիա, Բելգիա, Խորվաթիա, Չեխիա, Դանիա, Անգլիա, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Իտալիա, Նիդերլանդներ, Լեհաստան, Պորտուգալիա, Ռուսաստան, Իսպանիա, Շվեդիա, Շվեյցարիա, Թուրքիա, Ուկրաինա եւ Ուելս:
Որակավորման փուլի շրջանակներում 10 խմբերում կայացել է 250 հանդիպում: Խփվել է 801 գոլ: Ամենաշատը մրցակիցների դարպասը գրավել են բելգիացիները՝ 40 անգամ: Այս ցուցանիշով 2-րդը 37 գոլով Անգլիան է: Նույնքան գոլով 3-րդն Իտալիան է: Այս հարցում իտալացիներին մեծապես «օգնեց» Հայաստանի հավաքականը, որին «սկուադրա աձուրան» վերջին տուրում 9 գոլ խփեց: Դրա շնորհիվ իտալացիներն առաջ անցան 4-րդ տեղը զբաղեցրած Ռուսաստանից (33):
Լավագույն ռմբարկուն Անգլիայի հավաքականի հարձակվող Հարի Քեյնն է: Իր հաշվին գրանցել է 12 գոլ: 11-ական գնդակով համապատասխանաբար 2-րդ ու 3-րդ տեղերում են պորտուգալացի աստղ Կրիշտիանու Ռոնալդուն ու Իսրայելի հավաքականի հարձակվող Էրան Զահավին: Դարպասապահներից ամենաշատն իր թիմին ստիպված է եղել փրկել Մալթայի հավաքականի խաղացող Հենրի Բոնելոն՝ 49 անգամ: Հայաստանի հավաքականի խաղը նպաստել է նրան, որ դարպասապահ Արամ Հայրապետյանն էլ հայտնվի այս ցուցակում: Նա հնգյակում է 45 սեյվով:
Սեփական դարպասը Հայաստանի հավաքականը 10 խաղում ընդունել է 25 գոլ ու մրցակիցներին խփել է 14-ը: Գոլերի տարբերությունը -11 է: J խմբում ավելի վատ ցուցանիշ ունի միայն Լիխտենշտեյնը՝ -29: Այս ցիկլում Հայաստանը տարել է 3 հաղթանակ, կրել է 6 պարտություն, 1 հանդիպում էլ ավարտել է ոչ-ոքի ու 10 միավորով, ի վերջո, զբաղեցրել է 5-րդ տեղը: Այս խմբի 2 ուղեգրերի տերերն են Իտալիան եւ Ֆինլանդիան: Հունաստանը, որն անհաջող էր սկսել որակավորման փուլը, վերջում կարողացավ բարձրանալ 3-րդ տեղ: J խումբն այսպիսին է.