Հայաստան են գալիս իտալացի դիրիժոր Ջանլուկա Մարչիանոյին եւ համաշխարհային ճանաչում վայելող կիթառահար Պետրիտ Չեկուն: Դեկտեմբերի 15-ին Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը մեկ համերգի շրջանակում հանդես կգա համաշխարհային ճանաչում վայելող երկու արտիստների հետ:
Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կայանալիք երեկոյին ՀՊԿՆ-ը (գեղարվեստական ղեկավար եւ գլխավոր դիրիժոր՝ Վահան Մարտիրոսյան) ելույթ կունենա հանրաճանաչ իտալացի դիրիժոր Ջանլուկա Մարչիանոյի ղեկավարությամբ: Վերջինս բազմիցս հանդես է եկել մեր երկրում՝ արժանանալով հայ ունկնդրի ջերմ ընդունելությանը: Իսկ կիթառահար Պետրիտ Չեկուն երեկոյին ելույթ կունենա՝ որպես մենակատար:
Դիրիժոր Ջանլուկա Մարչիանոն հայտնի է բազում հետաքրքիր նախագծերից, վերջինս նաեւ Ադրբեջանի «սեւ ցուցակում» է հայտնվել՝ Արցախ այցելելու համար:
Համերգային ծրագրում ընդգրկված են Խոակին Ռոդրիգոյի Արանխուեսյան կոնցերտը, Բիզե-Շչեդրինի «Կարմեն սյուիտը», Իսահակ Ալբենիսի «Աստուրիան» եւ այլ գործեր:
Իտալացի դիրիժոր Ջանլուկա Մարչիանոն մեծ պահանջարկ վայելող արտիստ է ամբողջ աշխարհում: Ներկայում Սերբիայի ազգային թատրոնի գլխավոր դիրիժորն է: Նաեւ Բեյրութի հեղինակավոր Ալ Բուստան փառատոնի գեղարվեստական ղեկավարն է, հիմնադրել է Լերիչիի Festival Suoni dal Golfo փառատոնը:
Վիրտուոզ կիթառահար Պետրիտ Չեկուն հանդես է եկել Եվրոպայի եւ Հյուսիսային Ամերիկայի երկրներում: Եղել է Բալթիմորի սիմֆոնիկ, Չեխիայի կամերային, Զագրեբի ֆիլհարմոնիկ եւ այլ նվագախմբերի մենակատար: Բազմաթիվ միջազգային մրցույթների դափնեկիր է: