«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Կոնջորյանը այսօր ԱԺ-ի իր ելույթում Նաիրա Զոհրաբյանին ասաց, որ նրա 12 տարվա խորհրդարանականի փորձը չի հուշում, որ պետք է պահել ԱԺ կանոնակարգը:
«Ես, օրինակ, շատ եմ ցանկանում ձեր խոսելու ժամանակ տեղից արձագանքել, բայց չեմ արձագանքում: Ես՝ անփորձս, ձեր՝ փորձառուներիցդ, ավելի լավ եմ պահում ԱԺ կանոնակարգը, և մեր խմբակցությունը նույնպես»,- ասաց Կոնջորյանը:
Պատգամավորը ԲՀԿ-ին ասաց, որ երբ ջղային տոնով ելույթներ են ունենում, այդ տոնը իրենց նյարդային բջիջներին թեթև խուտուտ է տալիս, բայց ոչ ավելին: «Կարող ա՝ միկրոֆոնները շաքար ստանան, բայց մենք չենք ստանա, մենք չենք վախենում ձեր ջղային տոնից, ձեր ջղային հոնքերով դեմքի արտահայտություններից, մենք հանգիստ ձեզ լսում ենք, հետո գալիս ենք էստեղ և հոդաբաշխ արտահայտում ենք մեր մտքերը»,-հայտարարեց Կոնջորյանը:
Անդրադառնալով Նաիրա Զոհրաբյանի հայտարարությանը, որ, եթե չլիներ ԲՀԿ-ն, ապա այս խորհրդարանում գոնե իրավական ճանապարհով վարչապետ չէր ընտրվելու, եւ հայտնի չէ, թե ով որտեղ կլիներ՝ Կոնջորյանն ասաց, որ նրանք լավություն չեն արել ոչ մեկին, այլ արել են այն, ինչ պահանջել է ժողովուրդը, և, եթե չանեին, ապա հայտնի չէ, թե նրանք որտեղ կլինեին:
«Երբ ասում եք, որ պարոն Մարությանը կլիներ սերիալներում, դուք էլ նույն հաջողությամբ կլինեիք «Հայկական ժամանակ»-ում, եթե, իհարկե, ձեզ այնտեղ ընդունեին՝ որպես լրագրողի»,- ասաց պատգամավորը՝ կոչ անելով չհայտարարել, թե ով որտեղ կլիներ, ինչ կլիներ:
Կոնջորյանը Միքայել Մելքումյանին ասաց, որ հանգիստ կարող են քննադատել և ճիշտ ճանապարհ ցույց տալ, որ նրանք պատրաստ են սխալներն ընդունել, բայց պետք չէ հեգնել ու ինքնահաստատվել տարիքի վրա, նրա վրա, որ ժամանակային իմաստով քիչ ճանապարհ են անցել կամ հետագիծ չեն անցել:
«Այս դահլիճում կան մարդիկ, ես այդ մարդկանց թվում չեմ, ովքեր 1 տարի առաջ կարող էին իրենց կյանքի հետագիծը ընդհատել այն բանի համար, որ այս պետությունն իր հետագիծը շարունակեր: Այս մարդիկ իրենց կյանքը դրել են բռնի, ռեպրեսիվ, մարդասպան ռեժիմի դեմ պայքարելու համար, որ դուք և մենք այսօր այստեղ նստած լինենք»,- հայտարարեց Կոնջորյանը՝ հավելելով, որ այդ մարդկանց հետագիծը հենց այդ օրերին է դրոշմվել, և այդ մարդիկ այնքան բան են արել, որ կարող են մի քիչ ավելի հանգիստ լինել:
Եվ, որպես վերջաբան, Կոնջորյանը Մելքումյանին հորդորեց չմտածել, որ կարող են ինքնահաստատվել նրանց վրա, և նրանք լռեն: «Պարո՛ն Մելքումյան, դուք գիտեք, որ քաղաքականությունը սպրինտ չէ, քաղաքականությունը մարաթոն է, և այդ մարաթոնում պետք է վազել երկար, և այն, որ դուք մեզ մեղադրում եք երիտասարդ լինելու մեջ, հիշեք, որ մենք ավելի երկար կարող ենք վազել, քան դուք»,- եզրափակեց Կոնջորյանը: