Ռուսաստանը 4 տարով զրկվել է օլիմպիական խաղերի ու աշխարհի առաջնությունների մասնակցելու իրավունքից
Ռուս մարզիկները 4 տարով զրկվել են խոշոր մրցաշարերի մասնակցելու իրավունքից: Այս մասին գրում են միջազգային լրատվամիջոցները: Նման որոշում այսօր՝ դեկտեմբերի 9-ին, կայացրել է Համաշխարհային հակադոպինգային գործակալությունը (WADA): Որոշումն ընդունվել է միաձայն:
Պատճառն այն է, որ Մոսկվայի հակադոպինգային լաբորատորիան մանիպուլյացիաներ է արել իր մարզիկների դոպինգ-նմուշների հետ կապված: Թաքցրել է արգելված խթանիչներ օգտագործող մարզիկներին: Խոսքը վերաբերում է լաբորատորիայի՝ 2012-15 թթ. բազային տվյալներին:
Սա նշանակում է, որ Ռուսաստանը չի կարողանա մասնակցել խոշոր մարզական միջոցառումներին, այդ թվում՝ օլիմպիական խաղերին ու աշխարհի առաջնություններին: Լավագույն դեպքում մասնակցելու իրավունք կստանան առանձին մարզիկներ առանց Ռուսաստանի դրոշի ու հիմնի: Երկիրը նաեւ զրկվել է միջազգային մրցումներ անցկացնելու իրավունքից: Ռուսաստանի հակադոպինգային կազմակերպությունը զրկվել է միջազգային կարգավիճակից: Ռուս պաշտոնյաները զրկվել են միջազգային մրցումներին ներկա գտնվելու իրավունքից:
Ռուսաստանը նման պատժի էր ենթարկվել նաեւ 2018 թ. օլիմպիական խաղերի ժամանակ: Մի շարք մարզիկներ խաղերին մասնակցել էին օլիմպիական դրոշի ներքո: