Կմիավորվեն վարչություններ, կստեղծվեն երկու նորը, երրորդ սեռի վարչություն կամ բաժին չի լինելու. Զարուհի Բաթոյան
Կառավարություն է ուղարկվել Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կառուցվածքային փոփոխությունների նախագիծը. այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսում ասաց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը՝ նշելով, որ նախագիծն ունի նախարարության ստորաբաժանումների միջև փոխհամագործակցությունն ապահովելու նպատակ, և այս կառուցվածքային փոփոխությունը կարող է ունենալ լուրջ բովանդակային փոփոխության ազդեցություն, բարձրացնել աշխատանքի արդյունավետությունը:
«Նախատեսում ենք ստեղծել երկու նոր վարչություն՝ հիմնական մասնագիտական կառուցվածքային ստորաբաժանումներ: Ընտանիքի, կանանց և երեխաների հիմնահարցերի վարչությունը և հաշմանդամների ու տարեցների հիմնահարցերի վարչությունները միաձուլվում են և վերակազմավորվում են հավասար հնարավորությունների ապահովման վարչություն: Նախարարության սոցիալական աջակցության վարչության՝ հիմնական մասնագիտական կառուցվածքային ստորաբաժանումը և ժողովրդագրության բաժինը հիմնական մասնագիտական կառուցվածքային ստորաբաժանումից կդառնան ժողովրդագրության, ընտանիքի և սոցիալական երաշխիքների վարչություն»,- ասաց նախարարը: Նա ընդգծեց. «Երրորդ սեռի որևէ վարչություն կամ բաժին չենք ունենալու»:
Ստեղծվելիք երկու մեծ մասնագիտական հարթությունները, Բաթոյանի խոսքով, փոփոխությունների կենթարկվեն, նոր մասնագետների կկարողանան ներգրավել, և աշխատանքի արդյունավետությունը կբարձրացնեն:
«Ամենակարևոր փոփոխությունը, որ ուզում եմ նշել՝ մենք նախատեսում ենք ստեղծել սոցիալական ազդեցության գնահատման և հետազոտության վարչություն և մեկ միասնական ինտեգրված վարչություն, որ միավորելու է զբաղվածության գործակալությունը, սոցիալական աջակցության ծառայությունը և սոցիալական ապահովության ծառայությունը: Սա ևս մեզ կօգնի, որ այդ փոխկապակցվածությունը լինի»,- ասաց նա: