Երիտասարդներն ապրում են անծանոթ տարեցի տանն ու խնամում նրան. կառավարությունը օրենքով կկարգավորի այս հարաբերությունները
Հայաստանում կան երիտասարդ զույգեր, որ ապրում են միայնակ տարեցների հետ: Մի կողմից լուծվում է երիտասարդների բնակության վայրի խնդիրը, մյուս կողմից միայնակ մնալ չցանկացող տատիկ-պապիկները խնամող են ունենում: Կառավարությունը նախատեսում է օրենքով կարգավորել այսպիսի հարաբերությունները, որպեսզի ո՛չ տարեցը, ձանձրանալով նոր կենցաղից, դուրս անի երիտասարդներին, ո՛չ երիտասարդները, խաբեությամբ տիրանալով տանը, անտուն թողնեն տարեցներին: Այս մասին այսօր նշեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը՝ պատասխանելով նախագծի վերաբերյալ «Հայկական ժամանակ»-ի հարցերին:
«Արդեն կա Հայաստանում նման պրակտիկա՝ առանց այս օրենքի էլ, առանց պետական միջամտության էլ: Բայց որպեսզի մի շարք խնդիրներից խուսափենք, պետությունը պիտի միջնորդ լինի, որ կարողանա կողմերի իրավունքները, շահերը պաշտպանել: Նպատակը սա է»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով նախագծի ռիսկերին, տարեցների նկատմամբ պատշաճ վերաբերմունքի, երիտասարդների կեցության կանխատեսելիության, պետական վերահսկողության մեխանիզմների մասին մտահոգություններին՝ Բաթոյանն ասաց. «Սա նախագիծ է, որի իրականացման համար կան մեխանիզմներ: Պետությունն այստեղ հանդես է գալիս՝ որպես մոնիտորինգ իրականացնող, աջակցում է, որ պայմանագիր կնքեն, որտեղ իրենց պարտականություններն ու պատասխանատվությունները կան և այլն: Նման փորձ աշխարհում կա, պիտի ուղղակի դա կիրառենք: Այդքան էլ դժվար չէ խնդիր ունենալիս դիմել մեզ»:
Նրա խոսքով՝ նախագիծն սպասված է. «Ինձ «Ֆեյսբուքով» նամակներ գրել են. մարդիկ նման ցանկություն ունեն»: Շա՞տ են ցանկացողները հարցին՝ Բաթոյանը դժվարացավ պատասխանել. «Հաշվառում դեռ չենք արել»: Մտահոգություններին ի պատասխան՝ նա հիշեցրեց. «Սա ուղղակի հնարավորություն է լինելու, որից քաղաքացիները կարող են և՛ օգտվել, և՛ չօգտվել»: