Եթե անգամ 700-800 հազար դրամ աշխատավարձ ստանա, նա անորակ փաստաթուղթ է մշակելու. Միքայել Մելքումյան
Այսօր Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցող «Կրթության ոլորտի բարեփոխումները, առաջիկա ռազմավարական մարտահրավերները» թեմայով քննարկման ժամանակ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանն ասաց, որ այն մարտահրավերները, որ քաղաքական հեղափոխությունից հետո մեր երկրում դրված են, մենք առայժմ չենք կարողանում գնահատել:
«Այն, ինչ դնում ենք կրթության համակարգի առաջ, այդ համակարգը՝ իր ռեսուրսով, իր մասնագետներով, պայմաններով և բյուջետային ֆինանսավորմամբ ընդունա՞կ է դրված խնդիրը իրացնել, թե՞ ոչ. այս հարցի պատասխանը ոչ ոք չի տալիս»,- ասաց Մելքումյանը:
Նրա պնդմամբ՝ դրա վառ օրինակներից մեկը վերջերս կառավարության նիստում վարչապետի հնչեցրած միտքն էր, թե՝ գալիս են նախարարություններից ռազմավարություններ և այլ պետական փաստաթղթեր, որոնք դպրոցական մակարդակի են:
«Բյուջետային քննարկումների ժամանակ ես նույնպես ասացի, որ կառավարման որակը միջինից ցածր է: Արգումենտներ բերվեցին, որ 110 հազար, 150 հազար դրամ աշխատավարձ են ստանում, և այդ աշխատավարձով աշխատող մասնագետները, որ եկել են ԲՈՒՀ-ից, չեն կարող ստեղծել համապատասխան մակարդակի փաստաթղթեր»,- ասաց Մելքումյանը՝ հարցնելով, թե ԲՈՒՀ-ում սովորողը գիտի՞, թե ավարտելուց հետո ուր է գնալու և ինչքան է ստանալու: Պատգամավորի կարծիքով՝ աշխատակիցը գիտելիքները կրողն է, և ինչպես է ստացվում, որ նա չի կարողանում օգտագործել իր գիտելիքները:
«Նա թաքցնո՞ւմ է իր գիտելիքներն այդ փաստաթղթերն ստեղծելուց, թե՞ ասում է՝ 110, 150 հազար եմ ստանում, դա քիչ է, սրան համարժեք փաստաթուղթ եմ ներկայացնում: Աշխատավարձի ֆոնդը միակ գործո՞նն է, որի պատճառով անորակ փաստաթուղթ է ստեղծում, թե՞ նույնիսկ 700-800 հազարի դեպքում նա անորակ փաստաթուղթ է տալու: Ես կարծում եմ, որ երկրորդ տարբերակն է»,-ասաց Մելքումյանը:
Նրա կարծիքով՝ մանկավարժների մոտ, որոնց աշխատավարձերը չեն բավարարում ամբողջ կենսամակարդակը, չի լինում դեպք, որ մտնեն լսարան և ասեն՝ քանի որ իմ աշխատավարձը ցածր է, ես «այսքանով» թաքցնում եմ իմ գիտելիքը:
Բացի այդ՝ պատգամավորի կարծիքով՝ հասարակության մեջ կան ընկալման խնդիրներ: «Ես չեմ տեսել, որ մի ծնող գնա դեկանի մոտ և ասի՝ իմ երեխան չի հաղթահարում բարձրագույն կրթությունը, ես հանում եմ նրան, տանում եմ արհեստի: Չունենք նման բան, որովհետև մարդիկ դեռ չեն հաղթահարել այն տեսակետը, որ արհեստավոր դառնալը պատվաբեր պետք է լինի»,- եզրափակեց Մելքումյանը: