«Հայաստանը գտնվում է աղքատության ամենացածր մակարդակի վրա՝ նման հաշվառում իրականացնելու մեկնարկի օրվանից ի վեր»,- Ամանորի իր ուղերձում նշել էր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: 2019 թվականի ցուցանիշները դեռ չեն հրապարակվել, սակայն ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի՝ 2019-ի «Հայաստանի սոցիալական պատկերը և աղքատությունը» զեկույցի վերջին տվյալները, որոնք վերաբերում են 2018 թվականի ցուցանիշներին, հավաստում են, որ աղքատության մակարդակը նախորդ տարվա համեմատ նահանջել է 2.2 տոկոսային կետով՝ գնահատվելով 23.5%:
Այսինքն, ամսական 42 621 ՀՀ դրամ վերին աղքատության գծից ցածր է գտնվել Հայաստանի քաղաքացիներից ամեն չորրորդը :
2018-ի դրությամբ աղքատների 23.5% ընդհանուր թվաքանակի մեջ 1%-ը ծայրահեղ աղքատ է, 9.6%-ը՝ չափավոր աղքատ, իսկ մնացած 12.9%-ը՝ ուղղակի աղքատ է: Աղքատ են համարվում նրանք, որոնց սպառումը մեկ չափահաս անձի հաշվով ցածր է աղքատության վերին գծից` մոտ 42 հազար դրամից: Չափավոր աղքատ են նրանք, որոնց սպառումը մեկ չափահաս անձի հաշվով ցածր է եղել աղքատության ստորին գծից՝ մոտ 35 հազար դրամից: Իսկ ծայրահեղ աղքատ կամ թերսնված գնահատվել է այն մարդկանց վիճակը, ում սպառումը մեկ չափահաս անձի հաշվով ցածր է եղել աղքատության պարենային գծից՝ մոտ 25 հազար դրամից:
Համեմատության համար նշենք, որ 2008 թվականին չափավոր աղքատների տեսակարար կշիռն ամբողջ բնակչության մեջ կազմել է 10.6%, ծայրահեղ աղքատները նույնքան էին՝ 1%:
Ի դեպ, 2004-2018 թթ.-ի ընթացքում աղքատության մակարդակը նվազել է 56%-ով՝ հասնելով 23.5 %-ի: Ծայրահեղ աղքատության մակարդակը նույն 2004թ.-ից մինչեւ 2018 թվականը նվազել է 77%-ով՝ կազմելով 1.0 %:
2018թ.-ին աղքատների ընդհանուր թվաքանակը կազմել է մոտ 700 հազար մարդ. նրանցից չափավոր աղքատների թվաքանակը`315 հազար, որից ծայրահեղ աղքատ՝ 30 հազար մարդ:
Նախորդ տարվա համեմատ նվազել է ինչպես աղքատների ընդհանուր թվաքանակը, այնպես էլ չափավոր և ծայրահեղ աղքատների թվաքանակը: 2018թ.-ին աղքատության մակարդակի տարբերությունն՝ ըստ քաղաքային (24.9%) և գյուղական բնակավայրերի (21.3%), կազմել է 3.6 տոկոսային կետ: Սակայն, Երևանում (19.9%) և երկրի այլ քաղաքներում (30.3%) աղքատության մակարդակի տարբերությունը մեծ է և կազմել է 10.4 տոկոսային կետ: