Գեւորգ Լոռեցյանը աշխատանքից ազատման դիմումը ներկայացրել է նոյեմբերին. նախարարն այն չի ընդունել
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախկին փոխնախարար Գեւորգ Լոռեցյանի պաշտպան Լեւոն Սահակյանը ՀԺ-ի հետ զրույցում չմանրամասնեց, թե նախաքննական մարմինն ինչ փաստեր ու ապացույցներ է դրել իր պաշտպանյալի մեղադրանքի հիմքում:
Պաշտպանը միայն պնդեց, որ նախկին փոխնախարարը մեղադրանքը չի ընդունում եւ ապավինում է նոր Հայաստանին արժանի արդարադատությանը՝ հուսալով, որ իր բարի անունն արագ կվերականգնվի: Օրեր առաջ պաշտպանը ՀԺ-ին տեղեկացրել էր, որ միջնորդություն է ներկայացրել՝ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանին հարցաքննելու վերաբերյալ՝ պատճառաբանելով, որ Լոռեցյանը մինչ ձերբակալվելն աշխատանքից ազատվելու վերաբերյալ դիմում է ներկայացրել: Սա, ըստ Սահակյանի, կարող է քրգործով էական նշանակություն ունենալ:
Լոռեցյանը ձերբակալվել էր 2019 թվականի դեկտեմբերի 4-ին: 3 օր անց նրան մեղադրանք էր առաջադրվել առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար, եւ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել կալանավորումը։
Լեւոն Սահակյանը պատասխանել է քրեական գործի վերաբերյալ մեր մի քանի հարցերին:
- Պարո՛ն Սահակյան, ի՞նչ ամսաթվով է գրված Գեւորգ Լոռեցյանի՝ աշխատանքից ազատման դիմումը, արդյոք մինչ ձերբակալությունը նա ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի հետ քննարկե՞լ է, թե ինչու դիմումին ընթացք չի տրվել:
- Պարոն Լոռեցյանը մինչ ձերբակալությունն է ներկայացրել դիմումը՝ նոյեմբերին: Ինչքան տեղյակ եմ, նախարարը չի ընդունել դիմումը: Թե ինչու, չեմ կարող ասել:
- Ձեր պաշտպանյալն Արայիկ Հարությունյանի հետ երբեւէ խնդիրներ, լարված հարաբերություններ ունեցե՞լ է:
- Ո՛չ, որեւէ խնդիր չի եղել, նրանց միջեւ եղել են աշխատանքային հարաբերություններ:
- Նախորդ անգամ նշել էիք, որ քրգործով խուզարկություն է արվել: Կմանրամասնե՞ք, թե կոնկրետ որտեղ, արդյոք խուզարկության համար եղե՞լ է դատարանի թույլտվություն, առգրավումներ արվե՞լ են:
- Մենք տեղյակ չենք, թե սույն գործի շրջանակներում որ տարածքներում է խուզարկություն կատարվել, կարող եմ միայն հայտնել, որ այնպիսի խուզարկություն տեղի չի ունեցել, որի թույլտվության մասով բողոք ներկայացրած լինենք կամ այդպիսի բողոք ներկայացնելու իրավաբանական անհրաժեշտություն ունեցած լինենք: Մենք չենք պատկերացնում, որ մոլորակի վրա առկա է մի տարածք, որի խուզարկության արդյունքում հնարավոր է ձեռք բերել այնպիսի ապացույց, որը կհիմնավորի պարոն Լոռեցյանին առաջադրված մեղադրանքը: Մնացած հատվածը նախաքննական գաղտնիք է:
- Պարո՛ն Սահակյան, տեղեկություններ կային, թե քրեական գործում առկա են պարոն Լոռեցյանի մասնակցությամբ գաղտնալսումներ: Ի՞նչ կարող եք ասել:
- Երեւի ճիշտ կլինի այդ հարցը տալ գաղտնալսողին, քանի որ մինչ օրս որեւէ ձայնագրություն, լազերային կրիչ կամ նմանատիպ ապացույց չի ներկայացվել:
- Իսկ Դուք տեղեկություն ունե՞ք, թե որ ապրանքանիշի տենդերն էր, որը, ըստ նախաքննական մարմնի, պիտի հաղթեր մրցույթում: Արդյոք խոսքը «Ջիվովա» ապրանքանիշի մասի՞ն է:
- Որեւէ ապրանքանիշի մասին խոսք անգամ լինել չի կարող: Պարոն Լոռեցյանը ոչ մի ապրանքանիշի համար որեւէ նախապայման չի ստեղծել, եւ, ըստ «Գնումների մասին» օրենքի, չէր էլ կարող ստեղծել: Նրա միակ պահանջը բոլոր մատակարարներից եղել է բարձրորակ գույք տրամադրելը:
- Բացի ԿԳՄՍ նախարարին հարցաքննելու վերաբերյալ միջնորդությունից՝ այլ միջնորդություններ ներկայացրե՞լ եք:
- Այո՛, օրինակ՝ կալանավորման միջնորդության քննության ժամանակ ներկայացրել ենք նաեւ գրավի միջնորդություն, որը, սակայն, մերժվել է: Որոշումը բողոքարկել ենք Վերաքննիչ դատարան, նախաքննական մարմինն առարկել է մեր միջնորդության դեմ առանց որեւէ հիմնավորման, իսկ դատարանն այն մերժել է: