Հայաստանի հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականը 1 ոսկե, 2 արծաթե ու 4 բրոնզե մեդալով է վերադառնում օլիմպիական տարվա՝ 2020թ. առաջին միջազգային մրցաշարից: Հունվարի 18-19 Ֆրանսիայի Նիս քաղաքում կայացած Անրի Դեգլանի անվան Գրան պրի մրցաշարում միակ ոսկին նվաճել է օլիմպիական չեմպիոն, աշխարհի եռակի, Եվրոպայի քառակի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը (97կգ):
97 կգ քաշային կարգի եզրափակչում նա հաղթել է ադրբեջանցի Օրխան Նուրիեւին: Ընդհանուր առմամբ Ալեքսանյանը 5 հաղթական գոտեմարտ է անցկացրել մրցաշարում:
Արծաթե մեդալակիրներ են դարձել Ռուդիկ Մկրտչյանն (55 կգ) ու Կարապետ Չալյանը (77 կգ): Նրանց մրցակիցներն են եղել համապատասխանաբար ղազախ Ամանգալի Բեկբոլատովը եւ նույնպես ղազախ Դեմեու Ժադրաեւը: 3-րդ տեղն են գրավել Գեւորգ Ղարիբյանը (60 կգ), Սլավիկ Գալստյանը (67 կգ), Մալխաս Ամոյանը (72 կգ) եւ Ռուբեն Ղարիբյանը (82 կգ):
ՀՀ հավաքականը մրցավայր էր մեկնել 10 մարզիկով: Առանց մեդալի են մնացել աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն Մաքսիմ Մանուկյանը (87 կգ), աշխարհի առաջնության բրոնզեմեդալակիր Արթուր Շահինյանը (97 կգ) եւ Դավիթ Օվասափյանը (130 կգ):
Նույն օրերին միջազգային մրցաշարի է մասնակցել նաեւ օլիմպիական փոխչեմպիոն, աշխարհի, Եվրոպայի չեմպիոն Արսեն Ջուլֆալակյանը (77 կգ), որը հավաքականից առանձին է մարզվում այն բանից հետո, ինչ իր հայրը՝ օլիմպիական չեմպիոն Լեւոն Ջուլֆալակյանը, թողել է հավաքականի գլխավոր մարզչի պաշտոնը: Նա ոսկե մեդալ է նվաճել հունվարի 17-18-ը Դանիայի Նյուկյոբինգ քաղաքում կայացած «Thor Masters» միջազգային մրցաշարում:
Ինչպես հայտնի է, ՀՀ հավաքականի 77 կգ քաշային կարգում լուրջ պայքար կա 2 ըմբիշների միջեւ: Հայաստանն օլիմպիական ուղեգիր ունի 77 կգ-ում, սակայն դեռ հայտնի չէ՝ ով է գնալու՝ Ջուլֆալակյա՞նը, թե՞ Կարապետ Չալյանը:
Ավելի վաղ օլիմպիական տարվա առաջին միջազգային մրցաշարին էին մասնակցել հայ ազատոճայինները: Հունվարի 8-10 Իրանում կայացած Թախթիի գավաթի խաղարկությունից նրանք վերադարձել էին 2 արծաթով ու 4 բրոնզով: