ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության առաջարկով՝ ընտանեկան կամ սոցիալական նպաստ նշանակելու համար անապահովության սահմանային միավորն իջեցվել է 30.00-ից 28.00: Այս մասին որոշումն ընդունվել է ՀՀ կառավարության կողմից: Այդ մասին հայտնում է նախարարության լրատվական ծառայությունը:
Նշվում է, որ ամեն տարի ՀՀ կառավարության կողմից սահմանվում են ընտանեկան եւ սոցիալական նպաստի իրավունք տվող ընտանիքի անապահովության սահմանային միավորը, ինչպես նաեւ դրանց վճարման համար նախատեuված ֆինանuական միջոցների չափերը՝ ըuտ uոցիալական աջակցության տարածքային գործակալությունների (բաժինների): ՀՀ 2020 թ.-ի պետական բյուջեով հատկացվել է 37,227.1 մլրդ դրամ, ամսական 98. 775 ընտանիքների համար՝ միջին նպաստի չափը պահպանելով 31,350 դրամը:
Նախարարության կողմից առաջարկված նախագծով չեն փոխվում ընտանեկան, սոցիալական նպաստների բազային չափերը` 18.000 դրամ, երեխաներին տրվող հավելման տարբերակման պայմաններն ու տարբերակված չափերը՝ 5.500-8.000 դրամ, միանվագ հրատապ oգնությունների չափերը` երեխայի ծննդյան՝ 50.000, երեխայի` առաջին դաuարան ընդունվելու՝ 25.000 եւ ընտանիքի անդամի մահվան դեպքերում՝ 50.000 դրամ, ինչպես նաեւ եռամսյակային հրատապ oգնության ամսական չափը՝ 18.000 դրամ։
Նախագծով առաջարկվող միակ փոփոխությունը վերաբերում էր նպաստի իրավունք տվող սահմանային միավորին:
Բանն այն է, որ 2019-2020 թթ. ընթացքում բարձրացվել է նվազագույն կենսաթոշակի, իսկ 2020 թ.-ին միջին կենսաթոշակի, նվազագույն աշխատավարձի չափերը, հուլիսից կավելանան նաեւ մինչեւ երկու տարեկան երեխայի խնամքի նպաստի չափերը:
Ընտանիքների եկամուտների բարձրացված չափերի ամրագրումը բերելու էր տվյալ ընտանիքի անապահովության միավորի իջեցման կամ նպաստի իրավունքի դադարեցման՝ առանց ընտանիքի պայմանների էական փոփոխության:
Վերլուծությունների արդյունքում պարզվել էր, որ սահմանային միավորի մեծությունը նույնը թողնելու պարագայում՝ նպաստի իրավունքը կկորցնեն շուրջ 11 հազար ընտանիքներ՝ իրենց շուրջ 45 հազար անդամներով:
Վերը նշվածը կանխելու նպատակով ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից առաջարկվել էր իջեցնել ընտանեկան կամ սոցիալական նպաստ նշանակելու համար անապահովության սահմանային միավորը 30.00-ից՝ 28.00: Արդյունքում՝ վերոհիշյալ ընտանիքները նպաստի իրավունքը կպահպանեն։
Համակարգում հիմնարար եւ ամբողջական բարեփոխումներից առաջ այս փոփոխությունը առավելապես կարեւոր է աղքատության մակարդակի նվազեցման միտումները պահպանելու եւ սոցիալական լարվածությունը մեղմելու համար: