Երեւանի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի Հարավարևմտյան թաղամասում բնակիչները բողոքի ցույց են անցկացնում: Նրանք պայքարում են «Հյուսիս-հարավ» ավտոճանապարհի «անխելք ու անիմաստ նախագծի» դեմ՝ նշելով, որ ավտոճանապարհի՝ այս հատվածով ու այս նախագծով անցնելու դեպքում երեխաները խաղալու տեղ չեն ունենալու, ծերերը՝ նստել հանգստանալու, շտապօգնությունը, հրշեջները՝ մտնել-դուրս գալու: Կառուցվելու է բարձր պատ, որի արդյունքում առաջինից երրորդ հարկերի բնակիչները զրկված են լինելու արևի լույսից:
Այսօր, ինչպես նախատեսված է նախագծով, շինարարները պատրաստվում են ապամոնտաժել ավտոտնակները. դրանց մի մասի տեղում ծրագրված է կառուցել կանաչ պուրակ, սակայն բնակիչներն անվստահություն են հայտնում, որ քանդված կմնա, չի լինի պուրակ:
Նրանք պահանջում են, որ նախատեսվի իրենց՝ ճանապարհը հատելու մուտքերի անվտանգությունը: «Մենք ավտոտնակի պահանջ չենք դնում, մենք դնում ենք մեր թաղամասի հարմարավետության հարցը: Թող այս հարցը լուծեն, նոր քանդեն: Մենք դեմ ենք, որ մեր թաղամասի ելքային ճանապարհը դառնա մեկը. հիմա ունենք երեք մուտք, երեք՝ ելք: Հետո մեզ տալու են չորս մուտք, մեկ՝ ելք: Առավոտյան այդ ելքից անցնել հնարավոր չի լինելու»,- ասացին ցուցարարները:
Մի պահ կրքերը թեժացան. բնակիչներից մեկն ավտոտնակից չէր հեռացրել իր մեքենան, ոստիկանների միջամտությունից հետո մեքենան դուրս բերվեց տարածքից: Ոստիկանները ժամանակ տրամադրեցին՝ բոլոր մեքենաների դուրս բերման համար: Ավտոտնակների նախկին տերերը ժամանակ էին խնդրում, որ իրենք հնարավորություն ունենան ապամոնտաժել և հեռացնել իրենց նախկին տնակների դարպասները:
Բնակիչներից մեկն էլ նշեց, որ ավտոտնակի տարածքն օգտագործել է՝ որպես արհեստանոց: Նրա խոսքով՝ իրեն խաբել են, ինքն ստորագրել է պայմանագիր, որով քաղաքապետարանից ստացել է փոխհատուցում ավտոտնակի համար, սակայն չեն իմացել, որ կարող էին փոխհատուցում ստանալ՝ որպես արհեստանոցի: «Մինչև էս հարցը չլուծվի, սա չի քանդվելու»,- ասաց նա: