Կրթության ազգային ինստիտուտը ԿԳՄՍ նախարարության ուղեղն էր. նախկին աշխատակիցները շարունակում են բողոքի ակցիաները
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարության Կրթության ազգային ինստիտուտի նախկին աշխատակիցներն այսօր կրկին ԿԳՄՍՆ շենքի առաջ բողոքի ակցիա են իրականացրել: Նրանց հարցերն այդպես էլ անպատասխան են մնացել:
Դեռեւս անցած տարվանից լուծարված կառույցի աշխատակիցներն այժմ անգործ են մնացել: Նախարարությունից ժամանակին նրանց հայտնել են, որ այդ կենտրոնի փոխարեն կստեղծվի համապատասխան հիմնադրամ, որտեղ մասնագետներից շատերը կկարողանան աշխատանք գտնել: Արդեն տեւական ժամանակ է, սակայն, ո՛չ հիմնադրամի, ո՛չ իրենց կարգավիճակի մասին լուր չունեն եւ այժմ իրենց հետաքրքրում է՝ վերջապես աշխատանք ունենալո՞ւ են, թե՞ չէ:
«Հիմա մենք պարապ ենք, ամիսը մեկ անգամ գալիս ենք, որ տեղեկություն իմանանք»,- իր խոսքում նշեց աշխատակիցներից մեկը՝ հավելելով, որ արդեն քանի անգամ եկել են, սակայն ապարդյուն, ոչ մի հիմնավոր պատասխան չեն ստացել, մինչդեռ շուրջ 300 հոգի աշխատանքից զրկվել ու նախարարության պատասխանին է սպասում:
Բողոքի ակցիա իրականացնողների խոսքով՝ բոլոր մասնագետները, որոնք այժմ անգործ են, վերապատրաստումներ անցած, պրոֆեսիոնալներ են, ում կարիքն այսօր ունեն բոլոր առարկաների ուսուցիչները:
«Քանի ամիս շարունակ մեզ խաբել են, թե այս ամիս կլինի, մյուսին կլինի, եւ այդպես հունիսից մինչեւ օրս մենք սպասում ենք մեր կարգավիճակի ճշտմանը»,- նշեց ԿԱԻ նախկին աշխատակիցը՝ հավելելով, որ մինչ օրս նոր կառույցի կանոնադրության վերաբերյալ նորություն չկա:
Բողոքի ակցիա իրականացնողները հույս ունեն, որ այս ամենից հետո նորից կբացվի Կրթության ազգային ինստիտուտը, քանի որ, ըստ նրանց, այն կառույց էր, որ շատ պետք էր հանրակրթությանը, այն ԿԳՄՍ նախարարության ուղեղն էր, մեկ այլ մասնակցի կարծիքով՝ երկրի կրթության ողնաշարը:
Մասնակիցները նշում էին, որ այդ կենտրոնը, բացի վերապատրաստումներից, նաեւ բազմաթիվ գործառույթներ էր իրականացնում՝ ծրագրերի լրամշակում, չափորոշումների կազմում, դասագրքերի փորձաքննություն եւ այլն:
Նրանք քանի անգամ խոսել են ԿԳՄՍ փոխնախարարների հետ, զրուցել անձամբ նախարար Արայիկ Հարությունյանի հետ եւ լսել նույնը՝ հիմնադրամը շուտով կբացվի, նրանց մի մասն էլ այնտեղ կաշխատի:
Վերջիններս, սակայն, հոգնել են խոստումներից եւ հստակ պատասխան են ցանկանում լսել:
Ակցիա իրականացնողներն այսօր հանդիպել են նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Նաիրի Հարությունյանի հետ, քանի որ Արայիկ Հարությունյանը տեղում չէր: Հանդիպումից մասնակիցները դժգոհ են դուրս եկել. հիմնադրամի ստեղծման ժամկետները քննարկել են, սակայն հստակ վերջնաժամկետի մասին չեն իմացել: Այս մասին նշեցին լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում՝ հավելելով՝ միայն այն ճշտեցին, որ հիմնադրամի համար պետք է հաստատվի կանոնադրություն, մշակվեն չափորոշինչներ: Հանդիպման ընթացքում նրանք պայմանավորվել են հարցը քննարկել ԿԳՄՍ նախարարի հետ:
Վերջիններիս թեեւ դուր չի գալիս, այն փաստը, որ հիմնադրամում աշխատանք պետք է գտնեն մրցույթի միջոցով, սակայն եթե մրցույթը լինի, կմասնակցեն, իրենց համար դժվար չէ: Նրանք նշեցին, որ պատասխան չստանալու դեպքում ակցիաները շարունակական բնույթ կկրեն: