Ալպինիզմի եւ լեռնային տուրիզմի հայկական ֆեդերացիան առաջարկել է Պաշտպանության նախարարությանը համատեղ կազմել եւ իրականացնել զինծառայողներին լեռնային պայմաններում աշխատանքի առանձնահատկություններին ծանոթացնելու եւ վտանգներին դիմագրավելու հմտությունների ուսուցման ծրագիր:
Այս լուրը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում հաստատեց Պաշտպանության նախարարության խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ նշելով, որ ինքն անձամբ է ընդունել ալպինիստների դիմումն ու փոխանցել գլխավոր շտաբ:
Հովհաննիսյանն այս նախաձեռնությունը որակեց «բավական լավը», իսկ ալպինիզմի եւ լեռնային տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի փոխնախագահ Սուրեն Դանիելյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ քննարկումները ՊՆ-ի հետ արդեն սկսվել են, և այս ծրագիրն առաջիկայում կներդրվի նմանատիպ դասընթացի կարիք ունեցող բոլոր զորամասերում՝ ըստ տեղանքի:
«Հիմա մենք քննարկումներ ենք ունենում՝ հասկանալու համար, թե այդ ամենն ինչպես պիտի տեղի ունենա: Առաջիկա ամիսներին դա կորոշվի: Մի բան միանշանակ է. առաջիկայում այս ծրագիրը կգործարկվի Արցախի ու Հայաստանի բոլոր այն զորամասերում, որտեղ դրա կարիքը կա»,- ասաց Դանիելյանը:
Նա ընդգծեց, որ լեռնային մարզումներ հիմա էլ անցկացվում են զորամասերում: Իրենց առաջարկած ծրագրով փորձ է արվում ավելի կատարելագործել այդ դասընթացը՝ նպատակ ունենալով զինվորականներին դարձնել լեռնային տեղանքին ծանոթ եւ վտանգներից պաշտպանված:
«Հիմա զորամասերում կան ֆիզպատրաստության հրահանգիչներ, որ նաեւ պատասխանատու են լեռնային պատրաստության առումով: Մեր ծրագրով այդ հրահանգիչներին պիտի ուսուցանենք, որ նրանք արդեն տեղում ուսուցանեն զինվորներին: Դա ենթադրում է գրքեր, ծրագրեր, տեղ, գույք, վարժանքի համար համապատասխան հրամաններ նախապատրաստել: Այս աշխատանքն այն չէ, ինչ արվում է լեռնագնացների հետ, այն շատ ավելի բարդ գործընթաց է»,- նշեց Դանիելյանը:
Նրա խոսքով՝ իրենց թիմի դասընթացը հրահանգիչների հետ տեւելու է երեքից ինը ամիս, որից հետո նրանք, արդեն հաշվի առնելով իրենց զորամասերի տեղանքի առանձնահատկությունները, պիտի դասավանդեն զինծառայողներին:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 7-ին Սյունիքի մարզում՝ զորամասի պահպանության տեղամասում, ձնահյուսի տակ էր մնացել չորս պայմանագրային զինծառայող: Ձեռնարկված որոնողափրկարարական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվել էին նրանցից երեքի դիերը: Փրկվեց միայն մեկը: ՀԺ-ի այն հարցին, թե արդյոք այս դեպքն է առիթ դարձել, որ ալպինիստների հետ ՊՆ-ի համագործակցության ծրագիրը գործարկվի, Դանիելյանը պատասխանեց. «Մենք նմանատիպ առաջարկով ՊՆ-ին դիմել ենք տարիներ շարունակ եւ որոշակի համագործակցության փորձ ունեինք երեք տարի առաջվանից, մեր այս ծրագրի հետ կապված քննարկումներ էլ ունեինք, երբ այս դեպքը եղավ»:
Կարո՞ղ էին փրկվել ձնահյուսի տակ մնացած զինծառայողները, եթե տիրապետեին այս ծրագրով նախատեսված հմտություններին՝ հարցին Դանիելյանը դժվարացավ պատասխանել՝ նշելով, որ ծանոթ չէ դեպքի մանրամասներին, անձամբ չի եղել դեպքի վայրում: