ՍԴ-ի մասին օրինագիծը դեռ կարող ենք ուղարկել Վենետիկի հանձնաժողով, ժամանակ կա. Լիլիթ Մակունց
Սահմանադրական դատարանի 7 անդամներին առնչվող հանրաքվեի մասին օրինագիծը դեռ կարող ենք ուղարկել Վենետիկի հանձնաժողով, ժամանակ կա: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը:
Հարցին, թե ինչո՞ւ դատավորների վաղ կենսաթոշակի օրինագիծն ուղարկվեց Վենետիկի հանձնաժողով, իսկ հանրաքվեին դրված օրինագիծը՝ ոչ, Մակունցը պատասխանեց. «2015 թ.-ին ընդունված Սահմանադրության նախագիծը, այդ թվում՝ այն ՍԴ-ի մոդելով, որն այս պահին չի գործում, ուղարկվել է Վենետիկի հանձնաժողով եւ հաստատվել է դրական եզրակացությամբ: Այն, ինչ մենք նախատեսում ենք փոխել, վերականգնելն է այն մոդելը, որն արդեն Սահմանադրությամբ 2015 թ.-ին հաստատվել է, եւ որն այս պահին չի գործում: Գործ ունենք մի փաթեթի հետ, որն արդեն նրանք ընդունել են»:
Հարցին, թե ինչո՞ւ Սուրեն Պապիկյանն ընտրվեց «Այո»-ի շտաբի ղեկավար, Մակունցը պատասխանեց, որ նախորդ ընտրություններում շտաբը գլխավորել է Սուրեն Պապիկյանը, եւ իրենք հաջողություն են գրանցել, ուստի այս քայլը տրամաբանական էր: