Ալեքսանդր Սպենդիարյանի «Ալմաստ» օպերան Երեւանի օպերային թատրոնում կներկայացվի նորովի՝ Մարտիրոս Սարյանի նկարչական ձեւավորմամբ: Դա կլինի նվեր կոմպոզիտորի 150-ամյակին: Առայժմ, սակայն, հայտնի չէ՝ ով է բեմադրելու ներկայացումը:
Սպենդիարյանի անունը կրող օպերային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարի տեղակալ Մկրտիչ Բաբաջանյանի համոզմամբ՝ «Ալմաստ» օպերան մեր ազգային օպերաների գանձերից մեկն է, որը պարտադիր պետք է լինի թատրոնի մշտական խաղացանկում: Այն այսօր էլ ցուցադրվում է Օպերային թատրոնում, սակայն, ըստ Բաբաջանյանի, նոր բեմադրության անհրաժեշտություն է զգացվում:
Ի դեպ, Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Ռուզան Սարյանը տարբեր առիթներով դժգոհում էր, որ ժամանակին «Ալմաստի» համար Մարտիրոս Սարյանի ստեղծած դեկորացիաներն ու ձեւավորումները չեն օգտագործվում եւ պահվում են պատկերասրահի արխիվներում:
«Ալմաստ» օպերան իրականություն է դարձել հայ ժողովրդի երեք հանճարների՝ Թումանյանի Սպենդիարյանի եւ Սարյանի ջանքերի շնորհիվ։ «Ցավոք, ստեղծողներից մեկի աշխատանքը պահանջարկ չի վայելում»,- ասել էր Ռուզան Սարյանը՝ նկատելով՝ նկարչի դեկորացիաները եւ ձեւավորումները պատկերասրահի արխիվներում են, չեն օգտագործվում օպերայի համար։ Այս տարվա սկզբին ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը եղել էր «Մարտիրոս Սարյան տուն-թանգարանում» եւ տնօրեն Ռուզան Սարյանին տեղեկացրել «Ալմաստ» օպերայի ձեւավորումը Սարյանի էսքիզներով վերականգնելու մտադրությունների մասին:
Իդեպ Ալեքսանդր Սպենդիարյանի առաջին ներկայացումը «Ալմաստ» օպերան է, որը բեմադրվել է 1993 թվականի հունվարի 2-ին։ «Ալմաստն» առաջին անգամ բեմադրվել է ավելի շուտ՝ 1930 թվականին Մոսկվայում: Չորս գործողությամբ «Ալմաստ» օպերայի թեման ընտրվել է Ալեքսանդր Սպենդիարյանի եւ Հովհաննես Թումանյանի Թիֆլիսում կայացած հանդիպման ժամանակ՝ 1916 թվականին։ Լիբրետոն (ռուսերեն), ըստ Հովհաննես Թումանյանի «Թմբկաբերդի առումը» պոեմի, գրել է Սոֆյա Պառնոկը 1918 թվականին։ Լիբրետոյի հայերեն թարգմանությունը կատարել է Տիգրան Հախումյանը 1930-ական թվականների սկզբին։