Հայաստանի եւ Վրաստանի պաշտպանության նախարարությունների միջեւ ստորագրվել է 2020 թվականի ռազմական համագործակցության ծրագիր: Այս մասին այսօր Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Ղարիբաշվիլիի հետ հանդիպումից հետո համատեղ հայտարարության ժամանակ ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
«Հարկ եմ համարում նշել, որ հպարտանալով մեր ժողովուրդների միջեւ հազարամյա բարեկամական հարաբերություններով՝ Հայաստանն-Վրաստանն անվտանգության, տնտեսական, քաղաքական մշակութային եւ բազում այլ բնագավառներում կարեւորագույն նշանակություն ունեն միմյանց համար: Պետք է շարունակաբար ընդլայնել համագործակցությունը վերոնշյալ բնագավառներում:
Ցանկանում եմ խորին շնորհակալությունս հայտնել գործընկերոջս՝ Հարավկովկասյան տարածաշրջանում առաջին պաշտոնական այցը ՀՀ կատարելու համար:
Հանդիպման արդյունքում ստորագրեցինք ՀՀ եւ Վրաստանի պաշտպանության նախարարության միջեւ 2020 թվականի ռազմական համագործակցության ծրագիրը, որում ներառված են պաշտպանական բնագավառում միջոցառումներ: Վերջիններս ընդգրկում են ռազմական կրթություն, զինծառայողների խաղաղապահ պատրաստության եւ լեռնային պատրաստության ոլորտները: Ցանկանում եմ հավաստիացնել, որ ՀՀ-ն եւ Վրաստանը փոխադարձաբար ընկալում ու հարգում են միմյանց ժողովրդավարության ու արժեքային համակարգերը»,- ասաց Տոնոյանը:
Իր հերթին Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Ղարիբաշվիլին ասաց. «Նախ եւ առաջ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել իմ շատ լավ գործընկերոջը՝ պարոն Տոնոյանին, հյուրընկալության եւ հետաքրքիր հանդիպումների համար: Ինձ համար մեծ պատիվ է այցելել Հայաստան՝ որպես Վրաստանի պաշտպանության նախարար: Հայաստանը մի երկիր է, որի հետ մենք շատ լավ, բարիդրացիական հարաբերություններ ենք կիսում եւ փոխադարձ հարգանք ենք տածում հարյուրամյակներ շարունակ: Մենք շատ հետաքրքիր եւ խոր քննարկում ունեցող հանդիպում ենք ունեցել: Փոխանակել ենք կարծիքներ տարածաշրջանային մարտահրավերների վերաբերյալ: Մենք նաեւ համաձայնել ենք առ այն, որ չկա այլընտրանք մեր զարգացող բարիդրացիական հարաբերություններին, չկա այլընտրանք կոնֆլիկտների խաղաղ լուծմանը, ինչպես նաեւ տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության ապահովմանը: Ուրախ եմ նշել, որ հայ զինծառայողները կմասնակցեն ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների եւ գործընկներների «Noble Partner 2020» միջազգային զորավարժություններին, որոնք ծրագրվում է անցկացնել Վրաստանում:
Ապացույցն այս փաստի մեր դրական աճող դինամիկան է, որը մենք տեսնում ենք երկկողմ համագործակցության շրջանակում: Իմ կողմից նույնպես ուզում եմ ընդգծել այն կայուն համագործակցությունը, որը կա մեր 2 նախարարությունների միջեւ»,- նշեց Ղարիբաշվիլին:
«Հայկական Ժամանակ»-ը Telegram-ումԵրևանում «Ֆելկսվագեն»-ը բախվել է մայթեզրի եզրաքարին, այնուհետ՝ երկաթյա սյանը, մեկ այլ մեքենայի ու ծառին