Հայ բռնցքամարտիկները վերջին մարզումն անցկացրին Լոնդոնում կայանալիք օլիմպիական վարկանիշային մրցաշարից առաջ: Այսօր՝ մարտի 9-ին, «Օլիմպավանում» մարզվեցին մասնակից 2 աղջիկները եւ 8 տղաներից 7-ը. Եվրոպայի չեմպիոն Հովհաննես Բաչկովը (63 կգ) բացակայում էր անձնական պատճառներով եւ թիմակիցներին է միանալու մեկնելիս: Լրագրողների հետ զրույցում մարզիկներին այս մրցաշարին պատրաստող մարզիչ Ռաֆայել Մեհրաբյանը նշեց, որ գոհ է մարզավիճակից:
«Մի 3 օր առաջ մենք մարտ անցկացրեցինք՝ ստուգելու համար: Կարող եմ ասել, որ բավականին լավ տպավորություն թողեցին,- ասաց նա՝ ավելացնելով, որ չի կարող կանխատեսումներ անել, թե օլիմպիական քանի ուղեգիր կլինի,- ես բազմիցս ասել եմ՝ դա մի քիչ կախված է վիճակահանությունից, մրցման տեղից, մրցավարների օբյեկտիվությունից: Բազմիցս ասել եմ, որ իմ նպատակն է մինիմում 3, մաքսիմում 5 վարկանիշ»:
Լոնդոնի՝ օլիմպիական վարկանիշային մրցաշարն սկսվելու է մարտի 14-ին: Ավարտվելու է 20-ին: Հայ մարզիկները մրցավայր են մեկնելու վաղը գիշերը: Հայաստանն են ներկայացնելու Կորյուն Սողոմոնյանը (52 կգ), Արթուր Բազեյանը (57 կգ), Հովհաննես Բաչկովը (63 կգ), Գուրգեն Մադոյանը (69 կգ), Արման Դարչինյանը (75 կգ), Գոռ Ներսիսյանը (81 կգ), Նարեկ Մանասյանը (91 կգ), Գուրգեն Հովհաննիսյանը (+91 կգ), Անուշ Գրիգորյանը (51 կգ), Անի Հովսեփյանը (69 կգ): Եթե Սողոմոնյանն ուղեգիր չնվաճի, վարկանիշային համաշխարհային մրցաշարին կմասնակցի Եվրոպայի չեմպիոն Արթուր Հովհաննիսյանը: Ըստ Մեհրաբյանի՝ վարկանիշային առաջին մրցաշար մեկնում է Սողոմոնյանը, քանի որ հաղթել է «Կաշվե ձեռնոց» մրցաշարում, որը կազմակերպվել էր օլիմպիական ուղեգրերի համար պայքարող թիմը ձեւավորելու նպատակով:
Լոնդոնի մրցաշարում տարբեր քաշային կարգերում տարբեր քանակությամբ ուղեգրեր են խաղարկվելու: Տղամարդկանց 52, 57 եւ 63 կգ քաշային կարգերում դրանք 8-ական են, 69, 75 եւ 81 կգ-ում՝ 6-ական, 91 եւ +91 կգ քաշային կարգերում 4-ական, կանանց 51 կգ-ում՝ 6, իսկ 69 կգ-ում՝ 5: Ուղեգրերն անվանական են: