«Արձագանքելով մեր հայտարարությանը, Իտալիայում ՀՀ դեսպանություն է դիմել Հայաստանի Հանրապետության մոտ 200 քաղաքացի. նրանց փոխանցվել է ԱԳՆ հորդորը, որ շտապեն վերադառնալ Հայաստան. այս պահին դժվար է ասել, թե որքանով նրանք կհետևեն մեր կոչին, այդ մասին կարող ենք խոսել, երբ չվերթները տեղի կունենան»,- «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը: Ըստ նրա՝ օրվա վերջում դեսպանության միջոցով կիմանանք, թե քանի հոգի է վերադարձե:
Իտալիայում ՀՀ դեսպանության անձնակազմի հետ մշտական կապի մեջ են նշված 200 քաղաքացիները, սակայն, նրա խոսքով, դժվար է ասել, թե Իտալիայում ևս քանի քաղաքացի կա:
Առավել վաղ վերադառնալու պարագայում մեր քաղաքացիները կունենա՞ն ֆինանսական խնդիրներ կամ տույժեր հարցին ի պատասխան Աննա Նաղդալյանը հաղորդեց, որ հիմա քաղաքացիներն ավիաընկերության հետ (անհրաժեշտության դեպքում նաև՝ դեսպանության միջոցով) բանակցություններ են վարում տոմսերը փոխելու և արագ վերադարձը կազմակերպելու ուղղությամբ: «Դեռևս որևէ խնդրի մասին մեր քաղաքացիները մեզ որևէ բան չեն հաղորդել»,- նշեց նա:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ԱԳՆ-ն ՀՀ քաղաքացիներին կոչ էր արել խստագույնս ձեռնպահ մնալ Իտալիա մեկնելուց, իսկ այնտեղ գտնվողներին վերադառնալ անհապաղ: Իտալիայի ամբողջ տարածքում կարանտին է հայտարարված. ստորագրվել է դեկրետ, որի համաձայն սահմանափակվում է Իտալիայի բնակչության տեղաշարժը երկրի ամբողջ տարածքում՝ կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարի նպատակով: Դադարեցվել են բոլոր մարզական միջոցառումները, այդ թվում՝ ֆուտբոլի 2019-20 առաջնությունը: