ՀՀ-ում հաշվառված 2419 մեկուսացված ու ինքնամեկուսացված անձանցից ոչ մեկը վերջին 24 ժամում չի խախտել մեկուսացման ռեժիմը
25/03/2020 schedule13:10
Հայաստանում հաշվառված 2419 մեկուսացված ու ինքնամեկուսացված անձանցից ոչ մեկը վերջին 24 ժամվա ընթացքում չի խախտել մեկուսացման ռեժիմը: Այս մասին այսօր ՀՀ կառավարության մամուլի կենտրոնում ասաց ՀՀ փոխոստիկանապետ Հայկ Մհրյանը։
«Երեկվա դրությամբ մենք ոչ մի արձագանք չենք ունեցել թե՛ քաղաքացիներից, որոնք մեզ այդ հարցում շատ օգնում են եւ տեղեկություններ են փոխանցում, թե՛ Առողջապահության նախարարությունից: Բայց երեկ չէ, առաջին օրը, օրինակ, ունեցել ենք եւ կարգավորել ենք»,- ասաց Մհրյանը։
Նրա խոսքով՝ այսօր՝ ժամը 16։00-ից սկսած, սահմանափակման ռեժիմը խախտողների նկատմամբ կկիրառվի վարչական պատասխանատվություն՝ տուգանք:
Հավելենք, որ ասուլիսին մասնակցում էր նաև ԱՆ հակակոռուպցիոն եւ քրեակատարողական քաղաքականության մշակման վարչության պետ Արփինե Սարգսյանը, որն էլ նշեց, որ վարչական պատասխանատվության տուգանքի չափ է սահմանվել 100-ից 250 հազար դրամը:
Անդրադառնալով հարցին՝ եթե, օրինակ, քաղաքացին տնից դուրս գա աղբը թափելու նպատակով, արդյոք պե՞տք է տեղաշարժման թերթիկ ունենա, փոխոստիկանապետը պատասխանեց. «Ես կարծում եմ՝ եթե ոստիկանության աշխատակիցը տեսնի, որ քաղաքացին աղբն է տանում թափելու, ըմբռնումով կմոտենա եւ կխնդրի ուղղակի արագ թափել ու գնալ տուն»։
Մհրյանն ասաց, որ ոստիկանությունն իր քանակական ուժերի սահմաններում ամբողջ հանրապետության տարածքում իրականացնում է ծառայություն եւ փորձում է հնարավորինս ամբողջական փակել շղթաները, որպեսզի կարողանան կատարել պարետի որոշումների պահանջները։