ՈՒԵՖԱ-ի նախագահ Ալեքսանդր Չեֆերինը կարծում է, որ ընթացիկ՝ 2019-20 մրցաշրջանը կարող է չավարտվել: Այս մասին գրում է BBC-ն: Նա հարցազրույց է տվել եւ հայտնել, որ իրենք 3 տարբերակ են քննարկում, սակայն եթե մինչեւ հունիս ֆուտբոլը չվերսկսվի, մրցաշրջանը կարելի է կորած համարել:
«Եթե չկարողանանք հաջողությամբ վերսկսել, մրցաշրջանն ամենայն հավանականությամբ կորած կլինի: Մենք 3 տարբերակ ունենք՝ սկսել մայիսի կեսին, հունիսի սկզբին կամ հունիսի վերջին: Նաեւ հնարավորություն կա սկսել հաջորդ մրցաշրջանի սկզբին, իսկ մյուսը մրցաշրջանը սկսել ավելի ուշ: Մենք պետք է լավագույնը անենք լիգաների ու ակումբների համար»,- ասել է նա:
Չեֆերինը խոսել է նաեւ առանց հանդիսականների ֆուտբոլային հանդիպումներ անցկացնելու հնարավորության մասին: Նշել է, որ իր համար դժվար է նման տեսարան պատկերացնել: Մյուս կողմից ասել է, որ դա եւս տարբերակ է:
«Ինձ համար բարդ է պատկերացնել բոլոր հանդիպումները փակ դռների հետեւում, սակայն մենք դեռ չգիտենք՝ վերսկսելուց հետո հանդիսականներ կլինեն, թե ոչ: Եթե այլընտրանք չկա, ավելի լավ կլինի ավարտին հասցնել առաջնությունները»,- ասել է նա:
Ավելի վաղ ֆուտբոլի դադարի ու վերսկսման մասին խոսել էր նաեւ ՖԻՖԱ-ի նախագահ Ջիանի Ինֆանտինոն: Նա կարծիք էր հայտնել, որ կորոնավիրուսի պատճառով ստեղծված ճգնաժամից հետո ֆուտբոլը կարող է լրիվ այլ տեսք ունենալ: Թե կոնկրետ ինչպիսին կլինի, նա չի կանխատեսել:
«Գուցե կարող ենք բարեփոխումներ իրականացնել ֆուտբոլում՝ մի քայլ հետ գնալով: Գուցե կլինեն ավելի քիչ, բայց ավելի հետաքրքիր մրցաշարեր, ավելի քիչ թիմեր, ինչը, սակայն, հավասարակշռվածություն կապահովի, գուցե ավելի քիչ, բայց ավելի մրցունակ հանդիպումներ կլինեն, ինչի շնորհիվ կպահպանենք ֆուտբոլիստների առողջությունը»,- ասել է նա La Gazzetta dello Sport-ին տված հարցազրույցում:
Ստեղծված իրավիճակի պատճառով Եվրո 2020-ը հետաձգվել է 1 տարով: Ընթացիկ մրցաշրջանի գրեթե բոլոր առաջնությունները դադարեցված են: Վերսկսման համար նախատեսված ժամկետների պահպանումը հարցականի տակ է: Այս ընթացքում եվրոպական ակումբները, այդ թվում՝ գրանդերը, աշխատում են այն ուղղությամբ, որ այս իրավիճակից հնարավորինս քիչ վնասով դուրս գան: Որոշ ակումբներ, օրինակ՝ «Բարսելոնան», «Յուվենտուսը», պատրաստվում են կրճատել աշխատակիցների, այդ թվում՝ իրենց մարզիկների աշխատավարձերը: