Օն-լայն առևտրաշրջանառությունը գրեթե եռապատկվել է. օն-լայն նախագծերի մրցույթի արդյունքներն ամփոփվում են
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունն այսօր-վաղը կամփոփի կորոնավիրուսի հետևանքները զսպող կամ բացասական ազդեցությունները չեզոքացող, ինչպես նաև սոցիալական խնդիրների լուծմանն ուղղված գաղափարների դրամաշնորհային մրցույթը:
Նախարար Հակոբ Արշակյանի տեղեկացմամբ՝ առաջարկվել էր ներկայացնել 2, 3, 5 և 10 միլիոն դրամ ֆինանսավորում պահանջող նախագծեր: Մասնակիցներն իրենք պիտի ընտրեին, թե որ ֆինանսական միջոցի համար են դիմում: Նախարարը նշեց, որ ստացվել է 133 հայտ, որոնցից 37-ը գաղափարի փուլում Է, 59-ը՝ մշակման, 37-ը՝ կիրառման (որ կարելի է վերցնել, մոդիֆիկացնել և կիրառել). «Այս լուծումները մեկուսացման մեջ գտնվող մարդկանց տեղաշարժման, ծերերի և խոցելի խմբերի խնամքի և օգնության, սարքավորումների, պաշտպանիչ սարքերի տվյալների գրանցման, արհեստական բանականության, մեքենայական ուսուցման և վիրտուալ իրականության գործիքների կիրառման նոր լուծումներ են: Կան նաև առևտրի հարթակների և առցանց հավելվածների մասով»:
Գնահատականները Արշակյանի խոսքով տալիս է անկախ հանձնաժողովը, հաղթողների և նրանց ներկայացրած լուծումների մասին կհաղորդվի այսօր կամ վաղը, նրանց կտրվեն գումարները, որպեսզի գաղափարներն իրականություն դարձնեն:
Նախարարությունը վերջին շրջանում տվյալներ է ստացել էլեկտրոնային առևտրի տարբեր հարթակներից, որ շրջանառությունը գրեթե եռապատկվել է: «Սա խոսում է այն մասին, որ մեկուսացման միջավայրում մեր օն-լայն հարթակներ և տեխնոլոգիաներ կիրառող առևտրականները կարողանում են իրնեց առևտուրը կազմակերպել, և օն-լայն դրամական միջոցների շրջանառությունը նույնպես բազմապատկվել է տարբեր հարթակներում տարբեր գնահատականներով: Սա դրական տեղաշարժ է, և անկանխիկ առևտրի հնարավորությունների կիրառման խթան: Սա հետագայում Հայաստանի տնտեսությանը թե՛ թափանցիկության, թե՛ հարմարվետության, թե՛ տարածքների համաչափ զարգացման առումով (հաշվի առնելով, որ տարբեր առևտրային ցանցեր և խանութներ գտնվում են Երևանում, իսկ հիմա հասանելի կլինեն նաև մարզերում) կկիրառվի, և հուսով եմ, որ այս տենդենցը կշարունակվի»,- նշեց նա: