Հայաստանի եւ Արցախի բարձրաստիճան պաշտոնյաները հարգանքի տուրք մատուցեցին Ծիծեռնակաբերդում (լուսանկարներ)
24/04/2020 schedule12:05
Հայաստանի Հանրապետության բարձրաստիճան պաշտոնյաները, ինչպես նաեւ Արցախի նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հարգանքի տուրք մատուցեցին Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակի 105-րդ տարելիցի կապակցությամբ՝ այցելելով Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ ծաղիկներ խոնարհելով:
Ինչպես արդեն հայտնի է, այս տարի արգելված է քաղաքացիների հոսքը Ծիծեռնակաբերդ, փոխարենը նախատեսված են այլ՝ հեռավար միջոցառումներ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և տիկին Աննա Հակոբյանը այցելել էին Ծիծեռնակաբերդ, հուշահամալիրիի բարձունքից էլ վարչապետը հանդես էր եկել ուղերձով:
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը եւս եղել է հուշահամալիրում: Նրա անունից ծաղկեպսակ է դրվել Մեծ եղեռնի զոհերի հուշակոթողի մոտ: Նախագահը ծաղիկներ է դրել անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգել նրանց հիշատակը։
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը Ծիծեռնակաբերդ է այցելել տիկնոջ՝ Գոհար Աբաջյանի հետ: Քիչ ուշ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ որպես Ցեղասպանության միջով անցած և վարապրած ժողովուրդ՝ մենք հանձնառու ենք բոլոր պատեհ առիթներով բարձրաձայնել ոչ միայն մեր նախնիների նկատմամբ իրագործված ցեղասպանության, այլև Մեծ եղեռնին հաջորդած այլ ցեղասպանությունների մասին, որպեսզի թույլ չտանք մարդկության դեմ նման հանցագործությունների կրկնումը:
Արցախի նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանը եւս այցելել է Ծիծեռնակաբերդ՝ հարգելու 1915 թ.-ի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Սա նրա համար ոչ պաշտոնական, բայց առաջին արարողակարգային միջոցառումն էր:
Բարձրաստիճան հոգևորականների ուղեկցությամբ Ծիեռնակաբերդ է այցելել նաև Ամենայն հայոց կաթողիկոսը, որի հանդիսապետությամբ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրում տեղի ունեցավ խնկարկում, հնչեց աղոթք: