Առաջին դասարանցիների ընդունելությունը կկատարվի էլեկտրոնային եղանակով. օրենքով սահմանվել են որոշակի առաջնահերթություններ
Առաջին դասարանցիների ընդունելության գործընթացը նախատեսվում է կազմակերպել հունիսի առաջին տասնօրյակում՝ էլեկտրոնային եղանակով։
Եթե նախորդ տարի նման փորձ կար միայն Երեւան քաղաքում, այս անգամ ընդունելության գործընթացը էլեկտրոնային կլինի ամբողջ հանրապետությունում։
«Հայկական ժամանակ»-ի հարցին պատասխանելով՝ այս մասին հայտնեց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը։
Նրա խոսքով՝ արդեն համապատասխան փոփոխություններ են իրականացվել Հանրակրթության մասին օրենքում, որն ուժի մեջ է մտնել ապրիլի 2-ին։ Սահմանվել են մի շարք առանջնահերթություններ։ Ըստ այդմ՝ սովորողների ընդունելությունը կազմակերպելիս առաջնահերթությունը տրվելու է տվյալ դպրոցում սովորող քույր, եղբայր ունեցողներին, ինչպես նաեւ տվյալ հաստատության աշխատակիցների երեխաներին։
Փոփոխվել է համապատասխան կարգը, որը կարգավորում է ընդունելությունը։ Այն այժմ գտնվում է շրջանառման վերջին փուլում եւ, Արդրեասյանի կարծիքով, կհաստատվի առաջիկա օրերին։
Նախարարի տեղակալը հավելեց նաեւ, որ մարտ ամսից սկսել են իրականացվել փորձարկումներ եւ ճշգրտումներ, որպեսզի որեւէ տեխնիկական խնդիր չառաջանա։