Պարետատունը թույլատրել է վաղվանից վերսկսել Վանաձորի «Գլորիա» եւ «Սարտոն» կարի արտադրամասերի աշխատանքը: Այս մասին ՀԺ-ն տեղեկացավ Լոռու մարզպետ Անդրեյ Ղուկասյանից:
Հիշեցնենք՝ ավելի քան 1 ամիս հարկադիր պարապուրդի մեջ գտնվող «Գլորիա» կարի արտադրամասի ավելի քան 2000 աշխատակիցներ օրեր առաջ գնացել էին աշխատանքի, ինչին հաջորդել էր իրավապահների՝ արտադրամաս այցելությունն ու վարչական վարույթ իրականացնելը: Աշխատակիցները պահանջում էին թույլատրել իրենց աշխատանքի գնալ՝ նշելով, որ պետական աջակցության որեւէ ծրագրից չեն օգտվում ստեղծված իրավիճակում: Աջակցություն չեն ստանում նաեւ արտադրամասից: Իրավապահների հետ տեղի ունեցած միջադեպից հետո աշխատակիցները քայլելով հասել էին Հայքի հրապարակ ու բողոքի ցույց իրականացրել:
Մարզպետ Անդրեյ Ղուկասյանը, ներկայացնելով պարետատան կողմից թույլտվության տրամադրման գործընթացը, հիշեցրեց, դեռ ապրիլի 23-ին, երբ պարետատան կողմից հրապարակվեց աշխատանքի ոլորտների թույլտվությունները, տեքստիլի արտադրության մասով պայման էր դրվել, ըստ որի՝ եթե ընկերությունը աշխատանքի վերսկսման մասով դիմում-հայտ է ներկայացնում պարետատուն, պարետատունը պետք է քննարկի, որից հետո նոր թույլատրի կամ արգելի. «Երբ այս հնարավորությունը ստեղծվեց, 2 ընկերություններն էլ դիմեցին պարետատուն: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ նշված ընկերությունները մարզի աշխատաշուկայի համար կարեւորություն ներկայացնող ընկերություններ են, հետեւողական եղա, ինչու ոչ, նաեւ նպաստեցի, որ դրական պատասխան ստանանք»,- ասաց Անդրեյ Ղուկասյանը՝ նշելով, որ ըստ ընթացակարգի, հայտը պարետատնից ուղարկվել է էկոնոմիկայի նախարարություն, որտեղից տրվում է եզրակացություն, եւ դրանից հետո նոր միայն պարետատունը տալիս է որոշում:
Լոռու մարզի ղեկավարի խոսքով՝ պարետատունը, թույլատրելով հանդերձ, նաեւ հստակ ցուցումներ է սահմանել. «Ցուցումները հիմնականում նույնն են՝ ախտահանում, ջերմաչափում, ալկոգելի առկայություն, հեռավորության պահպանում, ինչպես նաեւ աշխատակիցների՝ տանից աշխատավայր եւ հակառակ ուղղությամբ տրանսպորտի կազմակերպում, ավելացել է եւս մեկ ցուցում, ըստ որի, աշխատակիցները ընդմիջման ժամին իրավունք չունեն դուրս գալ աշխատանքի վայրից»:
Անդրեյ Ղուկասյանը վստահեցրեց՝ թե իրենք, թե համապատասխան մյուս բոլոր կառույցները հետեւելու են, որպեսզի արտադրամասերը խստորեն պահպանեն պարետատան ցուցումները. «Դա առաջին հերթին բխում է գործատուի եւ աշխատակիցների շահերից, եթե մենք ունենաք վարակակիր, ունենաք օջախ, բնականաբար կասկածի տակ կդրվի ընկերության գործունեությունը: Մեր գործատուները հստակ զգուշացված են, որ կանոններն ու ցուցումները պետք է պահպանեն, որ հետո խնդիրներ չունենան»: