Երեւանի «Շտապ օգնության» 12 բուժաշխատող վարակված է կորոնավիրուսով․ մի շարք աշխատակիցներ ստացել են պարգեւավճարներ
Երեւանի «Շտապ օգնություն» ծառայության 12 բուժաշխատող վարակված է COVID-19-ով։ Նրանք ասիմպտոմ վարակվածներ են, չունեն կլինիկական պատկեր եւ այժմ մեկուսացված են համապատասխան բուժհաստատություններում։
Տվյալները լրագրողների հետ զրույցում այսօր հայտնեց Երեւանի «Շտապ օգնություն» ծառայության տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը։
Պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե այս օրերին հատկապես ի՞նչ խնդիրների է բախվել ծառայությունը, նշեց, որ գլխավոր հարցն անվտանգությանն էր վերաբերում։ Խոսքը դիմակների, խալաթների ձեռքբերման մասին է։ Հարցը բավականին արագ լուծվել է, ձեռք են բերվել համապատասխան պարագաներ։ Ստեփանյանն ընդգծեց, որ խոսում է միայն Երեւանի շտապօգնության անունից եւ կարող է ասել՝ այսօր համապատասխան պարագաների, համազգեստի խնդիր աշխատակիցները չունեն։
Ի դեպ, այս օրերին առաջին գծում աշխատող բժիշկները ստացել են պարգեւավճարներ, ինչպես ծառայության տնօրենը հավաստիացրել էր ավելի վաղ՝ նախորդ ասուլիսի ժամանակ։ Անցյալ ամիս Երեւանի քաղաքապետը հատկացրել է գումար, որի արդյունքում պարգեւատրվել են բուն օջախում աշխատող բժիշկները, բուժքույրերը եւ վարորդները։ Բժիշկները պարգեւատրվել են 95․000 դրամի չափով, բուժքույրերն ու վարորդները՝ 70․000-ի։ Պարգեւատրվել են նաեւ բժիշկ-կարգավարները, 1-03 ծառայության զանգերը ստացող կենտրոնի ավագ բժիշկները, բժիշկներն ու բուժքույրերը։
Ծառայության տնօրենն իր խոսքում հավելեց․ կարծում է՝ պարգեւավճարների տրամադրումը շարունակական է լինելու։