Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Ավան եւ Նոր Նորք նստավայրում այսօր սկսվեց Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանի եւ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի գործով առաջին դատական նիստը:
Այն նախագահում էր դատավոր Հարություն Մանուկյանը: Գործով մեղադրող դատախազներն են ՀՔԾ մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող վարչության պետի տեղակալ Վահագն Պողոսյանը եւ նույն վարչության ավագ դատախազ Հայկ Պետրոսյանը: Արա Բաբլոյանի շահերը պաշտպանում են փաստաբաններ Լուսինե Սահակյանը, Լուսինե Մարտիրոսյանը, Երվանդ Վարոսյանը, Արա Բաբլոյանի շահերը՝ փաստաբան Արամ Վարդեւանյանը:
Նշենք, որ կորոնավուրուսի տարածման կանխարգելման միջոցառումների շրջանակում դատական կարգադրիչներն ի սկզբանե արգելել էին լրագրողներին մուտք գործել նիստերի դահլիճ՝ թույլատրելով միայն օպերատորների մուտքը: Լրագրողները, սակայն, դժգոհ էին. ըստ նրանց՝ փոքրաթիվ քանակով, առավել եւս ապակիներով առանձնացված նիստերի դահլիճում կկարողանային սոցիալական հեռավորություն պահպանել: Լրագրողների դժգոհությունը պաշտպանները փոխանցեցին դատավորին, որն էլ, լսելով կողմերի դիրքորոշումները, որոշեց թույլատրել նրանց մուտքը նիստերի դահլիճ՝ հիմնավորմամբ, որ դահլիճը մեծ է, եւ հնարավոր կլինի ապահովել անհրաժեշտ սոցիալական հեռավորություն: Կողմերի կարծիքը լսելուց հետո դատավորը նաեւ թույլատրեց լրատվամիջոցների կողմից նիստի տեսա եւ լուսանկարահանումը: Նշենք, սակայն, որ ողջ ընթացքում նիստերի դահլիճում ձայնը լիարժեք լսելի չէր լրագրողներին, չնայած, որ նրանք պարբերաբար բարձրաձայնում էին այդ մասին:
Նիստի մեկնարկին նախագահող դատավոր Հարություն Մանուկյանը, ընթերցելով դատավորի ինքնաբացարկի հիմքերը, կողմերից հետաքրքրվեց՝ արդյո՞ք նրանք ունեն այդպիսի միջնորդություն: Ի պատասխան դատավորի հարցին՝ հարց հնչեցրեց ամբաստանյալ Արսեն Բաբայանը՝ ասելով, որ միայն դրա պատասխանը ստանալու դեպքում կկարողանա որոշել՝ դատավորին ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացնելու են թե՝ ոչ: Բաբայանը նշեց, որ ըստ իրեն առաջադրված մեղադրանքի`2015 թվականի Սահմանադրական փոփոխության հանրաքվեի արդյունքում ՀՀ քաղաքացիները ձեւավորել են կամարտահայտություն`ունենալու Սահմանադրական դատարան, որի նախագահը ընտրվելու է 6 տարի ժամկետով, առանց վերընտրվելու իրավունքի: Այդ կարգավորման ուժի մեջ մտնելուց հետո, սակայն, մեղադրանքի համաձայն, դրա իրագործման լեգիտիմ ակնկալիքն արհեստականորեն խոչընդոտվել է եւ չի իրագործվել. «Հարգելի դատարան, Դուք, որպես ՀՀ քաղաքացի, ձեւավորել եք քվեարկության դրված նախագծով սահմանված կարգով՝ Սահմանադրական դատարանի կողմից իր կազմից 6 տարի ժամկետով, առանց վերընտրվելու իրավունքի, ՍԴ նախագահ ընտրելու ընթացակարգով ՍԴ ունենալու կամաարտահայտություն։ Համարո՞ւմ եք արդյոք, որ դրա իրագործման համար Ձեր`որպես ՀՀ քաղաքացու լեգիտիմ ակնկալիքն արհեստականորեն խոչընդոտվել եւ չի իրագործվել։ Ըստ այդմ, խնդրում եմ հայտնեք նաեւ` արդյո՞ք Դուք, որպես ՀՀ քաղաքացի, Ձեզ համարում եք մեզ վերագրվող գործողությունների արդյունքում տուժած անձ»,- ասաց Բաբայանը:
Մեղադրող կողմը ընդգծեց, որ կողմերը նախագահող դատավորին հարց տալու լիազորություն չունեն, սակայն դատավորն անհրաժեշտ համարեց որոշակի պարզաբանում տալ. «Ձեր հարցի էությունը որոշակիորեն առնչվում է մեղադրանքին, դրա էությանը, իսկ ինչ վերաբերում է ինքս ինձ այս գործի շրջանակներում տուժող ճանաչելուն, լինելով պրոֆեսիոանալ իրավաբան՝ հարկ է նշել, որ անձը որեւէ քրեական գործով տուժող համարվելու դեպքում ճանաչվում է տուժող, այսինքն՝ ես համարել-չհամարել չեմ կարող, ես հանդես եմ գալիս որպես դատավոր»: Տեւական ժամանակ պաշտպանական կողմը քննարկեց դատավորի այս պատասխանը`նրան լրացուցիչ հարցեր տալով: Ի վերջո, Արսեն Բաբայանի պաշտպան Լուսինե Սահակյանը խնդրեց արձանագրել, որ դատարանն իրենց զրկեց հնարավորությունից՝ կողմնորոշվելու ինքնաբացարկի հարցում. «Եւ այս պահից սկսած`մենք չգիտենք`արդյո՞ք այս դատարանը այս գործով կողմնակալ է թե ոչ»,- ասաց նա: Դատավորը հերթական անգամ պարզաբանեց, որ ինքնաբացարկի փաստարկներ ունենալու դեպքում կողմը կարող է ներկայացնել համապատասխան միջնորդություն, ինչին պաշտպան Լուսինե Սահակյանը արձագանքեց`ասելով. «Մենք չունենք հնարավորություն`տեղեկանալու, թե Դուք ինչ եք մտածում եւ ըստ այդմ, միջնորդություն ներկայացնելու, դա կարող էր լիներ Ձեր պատասխանի արդյունքում: Մենք ուղղակի փաստում ենք, որ այս մեղադրանքի շրջանակում չկա մեկը, ով կարող է այս գործը քննել անկողմնակալ, այս դեպքում միջնորդություն ներկայացնելու կողմնակից չենք»:
Այնուհետեւ դատավորը հետաքրքրվեց պաշտպանական կողմից`ունե՞ն արդյոք բացարկի հիմքեր մեղադրող դատախազներին վարույթից հեռացնելու համար: Այս անգամ եւս Արսեն Բաբայանի պաշտպան Լուսինե Սահակյանը նշեց, որ հիմքերի առկայությունը պարզելու համար անհրաժեշտ է, որ դատախազը պատասխանի այն հարցին, թե արդյո՞ք իրենց`որպես ՀՀ քաղաքացու կամարտահայտության լեգիտիմ ակնկալիքները խոչընդոտվել են այն գործողությունների հետեւանքով, որոնք մեղսագրվում են մեղադրյալներին: Թե ինչ պատասխանեց դատախազ Հայկ Պետրոսյանը, լրագրողներին լսելի չեղավ:
Ամբաստանյալների ինքնությունը ճշտելուց հետո նախագահող դատավոր Հարություն Մանուկյանը տեղեկացրեց, որ մայիսի 13-ին Արա Բաբլոյանի պաշտպան Արամ Վարդեւանյանի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան: Հաշվի առնելով, որ աշխատանքային ժամի ավարտը մոտ էր`դատավորն առաջարկեց միջնորդությունը քննարկել հաջորդ դատական նիստին: Կողմերը չառարկեցին, եւ հաջորդ նիստը նշանակվեց հուլիսի 9-ին:
Հիշեցնենք՝ Բաբայանն ու Բաբլոյանը մեղադրվում են պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու եւ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ: Ըստ մեղադրական եզրակացության համառոտ նկարագրի՝ Արա Բաբլոյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա, 2018 թ․ հանդիսանալով Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահը, մշտապես իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ իրականացնող պաշտոնատար անձ, չարաշահել է իր պաշտոնեական լիազորությունները, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ, ինչպես նաեւ կատարել է պաշտոնեական կեղծիք։ Արսեն Բաբայանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա, 2018 թ․ մարտի 5-ին համատեղության կարգով հանդիսանալով Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնակատարը, օժանդակել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանին եւ այլ պաշտոնակատար անձանց իրենց պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ, ինչպես նաեւ կատարել է պաշտոնեական կեղծիք։ Նրանք առաջադրված մեղադրանքները չեն ընդունում: