Մասնագիտական պնդումներ կան, որ Հայաստանում կորոնավիրուսային հակամարմինների թեստավորում պետք է անցկացվի՝ ընտրելով այն մարդկանց, որ ունեցել են կորոնավիրուսին բնորոշ ախտանշաններ, քանի որ դա ցույց կտա, թե այս վարակը Հայաստանում որքան է տարածված, նախկինում եղել է, թե ոչ: Որոշ երկրներ արդեն գնում են այդ ճանապարհով. ինչ-որ բան կաշկանդո՞ւմ է, որ Հայաստանն էլ այն ընտրի:
«Մեզ ոչինչ չի կաշկանդում»,- այսօր ասուլիսում հնչած այս հարցին կտրուկ արձագանքեց Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը: Նա նշեց, որ նախկինում էլ բազմիցս ասել է, որ Հայաստանում նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին, ինչպես ոմանք են պնդում, կորոնավիրուսային վարակ չի եղել:
Նա ասաց, որ հակամարմինների թեստավորում նախատեսում են անել, սակայն միայն հետազոտական նպատակով: «Բանակցում ենք մի ընկերության հետ հակամարմինների թեստեր ձեռք բերելու շուրջ: Ամենայն հավանականությամբ մոտ ժամանակներում դրանք կլինեն Հայաստանում, բայց դրանք օգտագործվելու են հիմնականում, գուցե նաեւ միայն հետազոտություն իրականացնելու համար, որպեսզի այսօր պարզենք իմունիտետ ունեցող քաղաքացիների շրջանակը եւ տոկոսն ընդհանուր պոպուլյացիայի մեջ, բայց ես կարող եմ հիասթափեցնել շատերին, որովհետեւ նման հետազոտություններն այլ երկրներում ցույց են տվել, որ միայն շատ փոքր տոկոսն ունի իմունիտետ կամ վարակվել է վիրուսով, եւ դա որեւէ կերպ չի կարող հանդիսանալ պաշտպանիչ պատնեշ մյուսներին չվարակելու տեսանկյունից: Մենք երկար ժամանակ պիտի պաշտպանվենք վարակվելուց, եւ կոլեկտիվ իմունիտետի մոտալուտ ժամանում չի լինելու»,- ասաց նախարարը:
Նա ընդգծեց, որ անվտանգության միջոցառումները որքան էլ դժվար լինեն, որքան էլ ծանր հետեւանքներ թողնող գործընթաց լինի այս ամենը, միեւնույն է, վերջում չի լինելու «այն կոլեկտիվ իմունիտետը, ինչպես չկա Իտալիայում, Իսպանիայում, Ֆրանսիայում. այնտեղ էլ վարակվածների եւ/կամ իմունիտետ ունեցողների տոկոսը 10-20 է»: