Վրաստանի Արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Զալկալիանին հայտարարել է, որ ՀՀ առողջապահության նախարարությունը դիվանագիտական օղալներով պաշտոնական Թբիլիսիին է փոխանցել իր ափսոսանքը` կապված նախարար Արսեն Թորոսյանի՝ Վրաստանում COVID-19-ի դեմ պայքարում հակահամաճարակային համակարգի վիճակի քննադատության հետ:
Վրացական կողմի փոխանցմամբ, Արսեն Թորոսյանը ներողություն է խնդրել: Զալկալիանին այս մասին հայտնել է լրատվամիջոցներին:
Արսեն Թորոսյանը օրերս Հանրային խորհրդի նիստի ընթացքում խոստովանել էր, որ Վրաստանում ընդունված և մինչ օրս գործող սահմանափակումները ավելի արդյունավետ էին, ուժեղ և խիստ։ Սակայն նա կասկած էր հայտնել վարակակիրների հաշվարկի մեթոդաբանության վերաբերյալ, նշելով, որ Հայաստանում հակահամաճարակային համակարգն ավելի լավն է, քան հարևան երկրում։ Վրաստանում ընդունված և մինչև հիմա COVID-19–ի դեմ պայքարում գործող սահմանափակումներն, ըստ նախարարի, ավելի արդյունավետ են եղել, քան Հայաստանում, սակայն այդ ամենը վատ հետևանքների է հանգեցրել այնտեղ՝ սկսած ապրանքների ինքնարժեքի աճից, վերջացրած ազգային արժույթի գնաճով:
Նրա խոսքով՝ Վրաստանում հակահամաճարակային համակարգն ու առողջապահությունը տարբերվում են հայկական համակարգից, ընդ որում ՝ ոչ լավագույն կողմից։ Թորոսյանի խոսքով՝ համաճարակային վիճակագրության վրա կարող էր ազդել մեթոդաբանության, իրականացվող թեստերի քանակի տարբերությունը։ Հայաստանում հակահամաճարակային համակարգն, ըստ Թորոսյանի, ավելի լավն է, քան հարևան երկրում։
Սա վրդովմունքի ալիք էր առաջացրել Վրաստանում։ Թբիլիսիից պահանջել էին, որ Թորոսյանը կա՛մ ապացուցի իր ասածները, կա՛մ ներողություն խնդրի, պատգամավորներից մեկը սոցցանցի իր էջում անգամ հայերենով գրառում էր կատարել՝ հարցադրում անելով Արսեն Թորոսյանին, թե չի՞ ամաչում իր խոսքերի համար: