Նոր ավերածություններ Շիրակի մարզում. քիչ առաջ մոլեգնած քամին Անի համայնքի 11 բնակավայր է վնասել (լուսանկարներ)
Մոտ մեկ ժամ առաջ Շիրակի մարզում ուժեղ քամու հետևանքով տուժել են Անի խոշորացված համայնքի մի քանի բնակավայրեր։ Քարաբերդում դպրոցի մեկ մասնաշենքի տանիքն է քամին ամբողջությամբ քշել-տարել, վնասվել են նաև գյուղի տները: Գուսանագյուղում, Ձիթհանքովում, Բայանդուրում ևս վնասվել են բնակելի տներն ու դրանց կից օժանդակ շինությունները: Այս մասին ՀԺ-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Անի խոշորացված համայնքի ղեկավար Արտակ Գևորգյանը:
«Դեռ երկու օր առաջվա վնասներն ամբողջությամբ չէին հաշվարկել, ավարտել: Գուսանագյուղից մինչև Բագրավան վնասներ ունեինք: Ջրափիում հրդեհ էր եղել: Այսօր էլ բնակավայր եղավ, որ կրկնակի վնասվեց, օրինակ՝ Գուսանագյուղը: Շաբաթ օրվա քամուց 9 բնակավայր էր վնասվել, այսօր էլ 2-ն ավելացավ, դարձավ 11»,- ասաց համայնքապետը:
Արտակ Գևորգյանը բարեբախտություն է համարում, որ քամու հետևանքով զոհեր չկան, մարդիկ չեն վնասվել: Համայնքները նյութական վնասներ են կրել միայն:
Համայնքներ այցելած հանձնաժողովի անդամները անցնող օրերին վնասի չափերի հստակեցումների ընթացքում վնասներ կրած կառույցներում մեկ ընդհանրություն են նկատել. հիմնականում քամին ավերել է վերջին շրջանում կառուցված, նոր թիթեղներով պատված կտուրները: «Էստեղ հավանաբար մասնագիտական խնդիրներ կան, նոր հաշվարկների կարիք կա: Թիթեղապատ տանիքների կրած վնասն ավելի մեծ չափերի է հասնում, քան հին ազբոշիֆերներով տանիքներինը»,- ասաց Գևորգյանը:
Գրեթե բոլոր համայնքներում խնդիրներ կան՝ կապված էլեկտրամատակարարաման և ինտերներ կապի հետ: Բազմաթիվ հենասյուներ են շուռ եկել, կտրտվել են հոսանքի, ինչպես նաև կապի օպերատորների լարերը: Այս պահին քամուց տուժած համայնքներում են Անիի համայնքապետ Արտակ Գևորգյանը, Շիրակի մարզպետարանի պատասխանատուները, ԱԻՆ փրկարար ծառության Շիրակի մարզի փրկարարական վարչության աշխատակիցները: Աշխատանքներ են տարվում ստացած ահազանգերին արձագանքելու, վնասի չափերը ճշտելու ուղղությամբ։
Վերջնական հստակեցումներից հետո կկազմվի արձանագրություն, կներկայացվի մարզպետարան, մարզպետարանն էլ՝ կառավարություն՝ հնարավոր աջակցության ակնկալիքով: