Բելառուսի նախագահը նոր վարչապետ է նշանակել
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն նոր վարչապետ է նշանակել: Ռոման Գոլովչենկոյի նշանակման մասին հրամանագիրը հրապարակված է Բելառուսի նախագահի պաշտոնական կայքում:
Լուկաշենկոն նաեւ հայտարարել է կառավարությունում նոր կադրային փոփոխությունների մասին, որոնք լինելու են առաջիկա օրերին:
Հիշեցնենք՝ Բելառուսի նախագահը գործող կառավարությունը ցրելու մասին որոշում էր կայացրել երեկ:
Լուկաշենկոն նշել էր, որ չի փոփոխվի կառավարության ամբողջական կազմը, այլ առանձին նշանակումներ կլինեն, քանի որ ամբողջ աշխարհի առաջ ծառացած կարեւոր խնդիրների համատեքստում ղեկավար կազմի փոփոխությունները պետություններում տեղին չեն, սխալ կլինի կառավարության բոլոր անդամների փոփոխությունը: Նախագահի խոսքով՝ Բելառուսում ղեկավարման ձիրք ունեցող նոր սերունդ կա, որոնք իրենց լավ են դրսեւորել եւ լավ են աշխատել կառավարությունում, հետեւաբար ինչու փոխել նրանց, նրանք կարող են շարունակել աշխատել:
Նոր վարչապետ Գոլովչենկոն 46 տարեկան է, ավելի վաղ նա աշխատում էր Բելառուսի Պետզինկոմում, դրանից առաջ՝ Գլխավոր դատախազությունում, նախագահի աշխատակազմում, Լեհաստանի դեսպանությունում, 2013-2018 թվականներին էլ՝ Արաբական Միացյալ Էմիրություններում, Քուվեյթում եւ Սաուդյան Արաբիայում՝ որպես դեսպան: