«Գազպրոմ Արմենիա»-ն հայտով ներկայացրել է սակագնի վերանայման իրենց հաշվարկները, մեր աշխատակազմը ներկայացրել է իր դիրքորոշումը։ Հիմա սկսել ենք հանրային քննարկումների փուլը, որն ամփոփվելու է հանձնաժողովի նիստում: Այս մասին այսօր ՀՀ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը:
Նա նշեց, որ նիստը կլինի այս ամսվա մեջ, սակայն օրը դեռ հստակ չէ։
«Դեռեւս քննարկումներում ես փաստական հանգամանք չեմ տեսել, որ մեր աշխատակազմի արած հաշվարկները ենթարկվեն փոփոխության, բայց դեռ վերջնական չէ»,- ասաց Բաղրամյանը:
Դիտարկմանը, թե «Գազպրոմ Արմենիա»-ի տնօրենը հանձնաժողովի նիստում ասել է, որ եթե սակագնի բարձրացում չլինի, իրենք չեն կարողանա անհրաժեշտ սպասարկումն ապահովել, Բաղրամյանն արձագանքեց. «Չեմ կարծում, թե նա այն ենթատեքստում է ասել, որ այլեւս չեն կարող շահագործել: Ինձ թվում է՝ դա ընդհանուր ասվեց այսօր գործող գների համեմատությամբ: Մեր աշխատակազմի հաշվարկներն էլ են դա ցույց տալիս, որ այսօրվա գները որոշակի բարձրացման անհրաժեշտություն ունեն»:
Հարցին՝ ինչպես ստացվեց, որ «Գազպրոմ Արմենիա»-ն առաջարկում էր գները բարձրացնել 11 տոկոսով, իսկ Հանձնաժողովն առաջարկել է՝ 4,5 տոկոս, ՀԾԿՀ նախագահը պատասխանեց. «Մենք քննարկում ենք առաջիկա 10 տարվա ավելի կայուն եւ կանխատեսելի սակագնային քաղաքականություն ունենալու հնարավորություն «Գազպրոմ Արմենիա»-ի հետ: Այդ հաշվարկները եւ իրավական դաշտը, այսինքն՝ սակագնի հաշվարկման մեթոդիկան ներկայացված է հանրությանը: Դա նախատեսում է առաջիկա 10 տարիների համար կապիտալ ներդրումների մի մեծ փաթեթ, շուրջ՝ 500 մլն դոլար, այդ ներդրումների դիմաց արդյունքների ակնկալում, եւ առաջիկա 10 տարիներին բավականին կանխատեսելի սակագնային մարժա ենք ունենալու»:
Նշենք, որ «Գազպրոմ Արմենիա»-ն առաջարկել է գազի 1000 խորանարդ մետրը 255 դոլարի դիմաց միջինում 283 դոլար դարձնել, իսկ ՀԾԿՀ-ն առաջարկել է այն դարձնել 266,7 դոլար:
«Այդ՝ 266,7 դոլարը, առաջարկվում է բաշխել այնպես, որ բնակչության եւ սոցիալապես անապահով խմբերի համար գների փոփոխություն չլինի: Գները բարձրանում են ջերմոցների եւ վերամշակող ընկերությունների համար եւ ամսական 10 հազար խմ-ից ավելի սպառում ունեցողների համար»,- ընդգծեց ՀԾԿՀ նախագահը:
Դիտարկմանը, թե ջերմոցների համար սակագնի բարձրացումը կարող է բերել գյուղատնտեսական մթերքների գների բարձրացման, նա արձագանեց. «Բնականաբար, եթե գազի սակագինը բարձրանում է, ապա տնտեսության ինչ-որ ճյուղեր կամ սպառողներ, որոնց համար գինը բարձրանում է, այդ չափով իրենց վրա զգալու են: Այլ հարց է, թե որքանով այդ բարձրացումը կառավարելի կլինի տնտեսության այդ ճյուղերի համար»:
Նրա խոսքով՝ կախված նրանից, թե սահմանին ինչ գազի գին կունենան, բավականին կանխատեսելի կլինի մարժան եւ սպառողների համար վերջնական գները:
Բաղրամյանն ասաց, որ սահմանին գազի գինը էական ազդեցություն ունի ՀՀ-ում սակագների վրա, քանի որ սպառողների վճարվող սակագնի շուրջ 70 տոկոսը ձեւավորվում է սահմանին գազի գնի մեծությունից:
Խոսելով այն մասին, թե ՌԴ-ն Բելառուսին ավելի էժան է գազը վաճառում, քան Հայաստանին՝ նա ասաց, թե չպետք է մոռանալ, որ ՀՀ-ն ունի նաեւ Վրաստանի տարածքով անցնելու գին. «Այսինքն՝ Բելառուսի հետ համեմատելիս պետք է այդ գները առնվազն տարբերվեն Վրաստանի տարանցման գնի արժեքով, իսկ մնացածը, թե ինչ բանակցություններ են ընթանում, եւ որքան կլինի սահմանին գազի գինը, դա ես չեմ կարող ասել»:
Դիտարկմանը, թե կան պնդումներ, որ Հայաստանը պետք է վերանայի 2013 թվականի գազային «խայտառակ պայմանագրերը», ՀԾԿՀ նախագահն արձագանեց. «Ճիշտն ասած՝ այդ պայմանագրերը կառավարությունների միջեւ է, ես ձեռնպահ կմնամ մեկնաբանությունից: Մասնագիտական գնահատականն այն է, որ կարծում եմ՝ ցանկացած պայմանագիր էլ կարող է վերանայվել: Այլ հարցեր են երկու կողմերի կամքը, դրան հասնելու հնարավորությունները»։
«Հայկական Ժամանակ»-ը Telegram-ումՀաստատվել է հանրակրթական ուսհաստատության ղեկավարման հավաստագրի հավակնորդների քննության ժամանակացույցը