Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը` դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի նախագահությամբ, քիչ առաջ վերադառնալով խորհրդակցական սենյակից որոշեց մերժել ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին կալանավորելու միջնորդությունը: Որոշման հրապարակմանը ներկա էր նաեւ Գագիկ Ծառուկյանը:
Նրա պաշտպաններից Երեմ Սարգսյանն ասաց, որ դատարանը որոշեց կալանավորման միջոնորդությունը մերժել, հիմնավորումներին ծանոթանալուց հետո նոր իրենք դիրքորոշում կարտահայտեն: Նա հավելեց, որ վստահ է՝ դատախազությունը կբողոքարկի դատարանի որոշումը, քանի որ գրեթե չկան նման որոշումներ, որոնք բողոքարկված չլինեն դատախազության կողմից:
Ծառուկյանին կալանավորելու միջնորդություն Ազգային անվտանգության ծառայությունն էր ներկայացրել: Նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում սկսելուն եւ ազատությունից զրկելուն համաձայնություն տալու միջնորդությունը ներկայացրել էր գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը։
Ազգային ժողովի հունիսի 16-ի հերթական նիստում պատգամավորները 87 կողմ, 0 դեմ ձայներով քվեարկեցին Գագիկ Ծառուկյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու համաձայնության համար:
Նույնը օրը, դարձյալ 87 կողմ, 0 դեմ ձայներով Ազգային ժողովը նաեւ համաձայնություն տվեց ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում սկսելու կամ նրան ազատությունից զրկելու վերաբերյալ գլխավոր դատախազի միջնորդությանը:
Հիշեցնենք, նախորդ կիրակի օրն առավոտյան խուզարկություններ տեղի ունեցան Գագիկ Ծառուկյանի՝ Առինջում գտնվող առանձնատանը, այնուհետ նա շուրջ 10 ժամ անցկացրեց ԱԱԾ-ում, որտեղ հրավիրվել էր հարցաքննվելու իր վերաբերյալ քննվող քրեական գործերի շրջանակներում:
Գագիկ Ծառուկյանը մեղադրվում է ընտրողներին կաշառք տալու, կաշառք ստանալու, ընտրությունների ժամանակ բարեգործության արգելքը խախտելու կամ ընտրողի ազատ կամքի իրականացմանը խոչընդոտելու հոդվածով։ Նրա անունը շոշափվում է 3 տարբեր քրեական գործերով, որոնց մասին նախորդ կիրակի, ԱԱԾ-ն ընդհանուր առմամբ 3 հաղորդագրություն էր հրապարակել:
Առաջին գործն ապօրինի ձեռնարկատիրության, երկրորդը՝ ԲՀԿ-ի կողմից ընտրակաշառք բաժանելու եւ երրորդը՝ Առինջում հողային սեփականության ապօրինի գործարքների մասին էին: