Մոսկվայում ընթանում է Մեծ հաղթանակի 75-ամյակի շքերթը (լուսանկարներ). ուղիղ
Մոսկվայում այս պահին ընթանում է Մեծ հաղթանակի 75-ամյա հոբելյանին նվիրված շքերթը: Միջոցառմանը Մոսկվայի ղեկավարությունը պատրաստվել է ամիսներ շարունակ, հաշվի է առնվել ամեն մանրուք: Այն պետք է տեղի ունենար մայիսին, ինչպես ավանդաբար եղել է ամեն տարի, սակայն կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված՝ շքերթը ստիպված եղան հետաձգել:
Հիշեցնենք՝ հայկական կողմից Մեծ շքերթին մասնակցում է պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի գլխավորած պատվիրակությունը: Շքերթին Հայաստանը ներկայացնելու է 75 հոգուց բաղկացած զորախումբ:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նամակ էր գրել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ ափսոսանք հայտնելով, որ չի կարողանալու մասնակցել Հայրենական մեծ պատերազմի 75-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումներին։
Բացի մայրաքաղաքից, որտեղ հիմնական միջոցառումներն են եւ Մեծ շքերթը, միջոցառումներ են կազմակերպված նաեւ ՌԴ գրեթե բոլոր քաղաքներում:
Մոսկվայում շքերթին կմասնակցեն 15 հազար զինվորականներ, 234 միավոր ցամաքային մարտական տեխնիկա, 80 ինքնաթիռ եւ ուղղաթիռ: Կարմիր հրապարակով կանցնեն ավելի քան 40 անձնակազմ՝ սպաներ, սերժանտներ եւ տարբեր կազմավորումների զինծառայողներ, ռազմական համալսարանների կուրսանտներ, սուվորովցիներ, նախիմովցիներ եւ այլ հաստատությունների ներկայացուցիչներ:
Ներկայացվելու են Խորհրդային Միության նախկին հանրապետությունների զինված ուժերը՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի եւ Ուզբեկստանի: Հանդիսությանը զինվորական հաշվարկներ են ուղարկվել նաեւ Չինաստանից, Մոնղոլիայից եւ Սերբիայից:
Հանդիսատեսները կկարողանան տեսնել պատմական շքերթային որոշ տարրեր 1945 թվականի հունիսի 24-ի շքերթից: Օրինակ՝ սկզբում կկատարվի «Տարեդարձի հանդիպման երթ»-ի մարշը: Նվագախմբին ներկայացված է 900 երաժիշտ: Ավելի քան 20 միավոր տեխնիկա առաջին անգամ է ցուցադրվում:
Շքերթի հյուրերին կնվիրեն սովետական ռազմական տեխնիկայի մանրակերտ օրինակներ:
Մոտ մեկ ժամ առաջ Կրեմլում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ընդունել է օտարերկրյա պետությունների առաջնորդերին ու պատվիրակությունների ղեկավարներին:
Շքերթի մեկնարկին, երբ տեղավորվել էին ՌԴ նախագահն ու բոլոր հյուրերը, Ռուսաստանի եւ Հաղթանակի դրոշները տեղափոխեցին Կարմիր հրապարակով:
Նշենք, որ արդեն իսկ Կարմիր հրապարակով անցել են Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի զորախմբերը, Հնդկաստանի զինվորականները, Ղազախստանի ու Ղրղզստանի զորախմբերը, Չինաստանի, Մոլդովայի, Մոնղոլիայի, Սերբիայի զինվորականները, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի եւ Ուզբեկստանի զորախմբերը:
Հայաստանի 75 հոգանոց զորախմբի քայլերթը փայլուն էր կազմակերպված: Այն գլխավորում էր գնդապետ Աշոտ Հակոբյանը:
Տեսանյութում՝ հայկական զորախմբի քայլերթը
Շքերթին կարող եք հետեւել ուղիղ հեռարձակմամբ՝ ստորեւ.