Երեւանի ավագանու այսօրվա նիստի ընթացքում ելույթների ժամանակ Մարությանն անջատել տվեց «Լույս» խմբակցության անդամ Թեհմինա Վարդանյանի խոսափողը, քանի որ բազմաթիվ հորդորներից հետո էլ վերջինս հրաժարվեց պաշտպանիչ դիմակ դնել:
«Տիկի՛ն Վարդանյան ջան, խնդրում եմ՝ դիմակը հագած ելույթ ունենաք. դուք վտանգում եք մեր առողջությունը»,- ասաց Մարությանը, իսկ Վարդանյանը նշեց. «Կարող եք ինձ համարել հանցագործ, դա Ձեր խնդիրն է: Մենք պահում ենք սոցիալական հեռավորություն, եւ բավ է ինձ ընդհատեք. ես ունեմ ելույթ ունենալու իրավունք, ինչպես եւ Դուք: Դիմակն ինձ խանգարում է, եւ ես դա մեկ անգամ արդեն ասել եմ: Դուք իրավունք ունեք դիմելու եւ տուգանելու, ինձ մի ընդհատեք»,- ասաց նա:
Մարությանն էլ արձագանքեց, որ կա պարետի որոշում փակ տարածքներում պարտադիր դիմակ դնելու: «Ինձ համար զարմանալի է, թե ինչքան կարելի է օրենքը խախտել: Կներեք, եթե չեք կարողանում խոսել, խեղդվում եք, մի խոսեք: Անջատեք խոսափողը: Մենք անցնում ենք առաջ»,- ասաց քաղաքապետը:
Մի քանի րոպե տեւած բանավեճը գնալով թեժացավ, քաղաքապետն ու «Լույս» խմբակցության անդամը սկսեցին գնալով ավելի բարձր տոնով խոսել՝ ընդհատելով միմյանց: «Ձեր նմանների պատճառով մարդիկ չեն գիտակցում վտանգը, մտածում են, թե ամեն ինչ նորմալ է: Այս դահլիճում թույլ չեմ տալու խախտումներ, որը վտանգի է ենթարկում մարդկանց կյանքը, հերիք եղավ, բոլ եղավ»,- զայրացած եզրափակեց Մարությանն ու Վարդանյանին թույլ չտվեց ելույթ ունենալ: