«Սահմանադրության այս փոփոխությունները արդյունավետորեն կյանքի կոչելու դեպքում ճգնաժամը հաղթահարված կլինի». Ազգային ժողովի ընդունած եւ այսօր ուժի մեջ մտնող փոփոխությունների մասին այսպիսի կարծիք ունի ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանը։
Ավելին՝ նա համոզված է, որ «սա Հայաստանը լեգալիստական ճահճից դուրս բերելու համարձակ քայլ է», որի արդյունքում կվերականգնվի ՍԴ-ի հեղինակությունը:
Այսօր առավոտյան աշխատանքի գնալիս պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ Գրիգորյանն անդրադարձավ նաեւ ԱԺ-ում ընդունված սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը ՍԴ չուղարկելու մասին հարցին: Ասաց, որ Սահմանադրության նախագծերի նախնական սահմանադրականության ստուգումը կանոն է, բայց այդ կանոնը չի կարող ձեւականորեն, անբովանդակ կերպով կիրառվել այն պայմաններում, երբ անհնար է դրա կիրառումը։
«Այս դեպքում դատավորները ոչ թե կողմնակալ կլինեին, այլ այս դեպքում նրանք հենց կողմ են։ Պատկերացրեք՝ դուք հայցվոր եք, գնում եք դատարան, պատասխանում եք բոլոր հարցերին, այնուհետև ավարտվում է ձեր ելույթի շրջանը, դուք նստում եք դատավորի փոխարեն, և պատասխանողը Ձեզ պետք է պատմի իր դեպքը։ Գոյություն ունի նաև դատավարական էթիկա, և ՍԴ դատավորները ավելի զգայուն պետք է լինեն սրա նկատմամբ»,- նշեց Գրիգորյանը։
Դատավորը տեղեկացրեց, որ այսօրվանից մասնակցելու է ՍԴ նիստերին․ «Այս պահից դատարանում կա 6 դատավոր, և դա բավարար քվորում է՝ Սահմանադրության 168-րդ հոդվածով նախատեսված Սահմանադրական դատարանի բոլոր լիազորությունները իրականացնելու համար»,- ասաց նա։
ՍԴ անդամը անդրադարձավ նաև իր՝ նիստերին չմասնակցելու և աշխատավարձ ստանալու հարցին։ «Ես իմ աշխատանքային պարտականությունները չեմ կատարել 2 պատճառով․ առաջին, որ Սահմանադրական դատարանի կազմի սահմանադրականությունը լրջորեն կասկածի տակ էր, և համարել եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության ՍԴ-ն ունի դեմոկրատական լեգիտիմության էական բաց, այդ կազմով նա չի կարող արժանի լինել ՀՀ Սահմանադրական դատարան լինելուն»,- ասաց նա։
Գրիգորյանի խոսքով, սակայն, այդ ժամանակը իզուր չէ անցել, այդ ընթացքում ինքը մշակել է բոլոր այն ընթացակարգային փաստաթղթերի նախագծերը, որոնք ժամանակի ընթացքում մյուս դատավորների հետ քննարկելով՝ պիտի ընդունվեն։
Դատավորը անդրադարձավ նաև երեկ ՍԴ այլ անդամների տարածած հաղորդագրությանը։ «Ես դրականորեն եմ տրամադրված այս խնդրի լուծման կապակցությամբ և իմ գործընկերների հետ խոսելու հետ կապված։ Ես ցավում եմ, որ նման հայտարարություն է եղել, ու դրա տակ ստորագրել են նախկին ՍԴ անդամներ ու գործող դատավոր։ Նման հայտարարությունները երկար ժամանակ Հայաստանի քաղաքագիտական և իրավագիտական կյանքի քննության առարկան են լինելու»,- նշեց նա։
ԲՀԿ-ի ներկայացրած դիմումի մասին խոսելով՝ Գրիգորյանը նշեց, որ այդ դիմումի հետ կապված դիրքորոշում կհայտնի՝ որպես ՍԴ դատավոր։ «Դուք իմ կարծիքը կիմանաք, երբ դիմումի ընթացակարգի որևէ փուլում ես մասնակից կլինեմ այդ գործին։ Եթե նման դիմում կա, նշանակում է, որ դատավորները իրենց դիրքորոշումը պետք է արտահայտեն»,- ասաց նա։
Իսկ Քոչարյանի պաշտպանների՝ դիմումը ՍԴ-ից հետ վերցնելը, ըստ Գրիգորյանի, նրանց իրավունքն է։
Հիշեցնենք, որ այսօրվանից ուժի մեջ են մտել սահամանադրական փոփոխությունները: Դրանց համաձայն՝ այսօրվանից դադարում են ՍԴ անդամներ Ալվինա Գյուլումյանի, Հրանտ Նազարյանի, Ֆելիքս Թոխյանի լիազորությունները, իսկ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը դառնում է ՍԴ անդամ։