ԱԺ-ն օրենքը կփոխի, դեմը ընտրություններ չկան. Լեւոն Բարսեղյանը՝ ՍԴ որոշման մասին
Երեկ ՀՀ սահմանադրական դատարանը բավարարել է «Ասպարեզ» ակումբ» ՀԿ-ի դիմումը եւ անվավեր ճանաչել ընտրական օրենսգրքի՝ ընտրատեղամասերում ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների քանակը սահմանափակող դրույթը:
Երեկ սահմանադրական դատարանն իր որոշմամբ ընտրական օրենսգրքի 31-րդ հոդվածի 8-րդ մասի 2-րդ պարբերության 2-րդ նախադասության մեջ ամրագրված «միայն մեկ զանգվածային լրատվության միջոց եւ այդ զանգվածային լրատվության միջոցի ոչ ավելի, քան 50 ներկայացուցիչներ» դրույթը ճանաչել է անվավեր:
«Ասպարեզ» ակումբ» հասարակական կազմակերպությունը 2017թ․ ապրիլի 2-ի խորհրդարանական ընտրություններից առաջ  մարտի 9-ին դիմել էր Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով՝ 2 զանգավածային լրատվության միջոցի («Ասպարեզ» օրաթերթ եւ «asparez.am» լրատվական կայք) եւ դրանց 1000 ներկայացուցչի հավատարմագրելու պահանջով։ Հղում կատարելով ՀՀ ընտրական օրենսգրքի վերոնշյալ հոդվածին՝ ԿԸՀ-ն մերժել էր այս դիմումը:
Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբ հասարակական կազմակերպությունը դիմել էր ՍԴ՝ վիճարկելով օրենքի նշված դրույթը, քանի որ այն սահմանափակում էր լրագրողների իրավունքները: Եւ փաստորեն, ՍԴ-ն բավարարեց դիմումը եւ հօգուտ լրագրողների վճիռ կայացրեց: «Ասպարեզ» ակումբի նախագահ Լեւոն Բարսեղյանն այս առիթով զարմացած չէ, եւ ոչ էլ ոգեւորված: Նա հիշեցնում է, որ ընտրություններն ավարտվել են, իսկ առջեւում տեսանելի ապագայում ընտրություն չկա, ուստի ՍԴ որոշումը, ըստ էության, ուշացած է:
- Պարոն Բարսեղյան, ի՞նչ կասեք սահմանադրական դատարանի որոշման հետ կապված:
- Ուղղակի ապացուցվեց այն, ինչ մեկ տարի առաջ ասել ենք մենք, որ հակասահմանադրական է մեր իրավունքների սահմանափակումը: Դա Գագիկ Հարությունյանի, Հրայր Թովմասյանի, Արփինե Հովհաննիսյանի ինքնագործունեությունն էր, որ կարողանային ընտրատեղամասերը ԶԼՄ ներկայացուցիչներից հնարավորինս զերծ պահել, բացարձակ ապօրինություն էր, ասել էինք, ուղղակի ասողին լսող էր պետք: Հիմա ՍԴ-ն ասում է, օրենքը փոխել է պետք, բայց դե անցած ԱԺ-ի եւ Երեւանի ավագանու ընտրությունների հարցում իրենք իրենց նպատակին հասան, Ասպարեզ ակումբին, Ասպարեզ շաբաթաթերթին եւ «asparez.am» կայքին կարողացան զրկել տեղամասերում մարդ ունենալու հնարավորությունից, այդքան բան:
- Իսկ ի՞նչ եք կարծում, ԱԺ-ում այս հարցի հետ կապված ի՞նչ կլինի:
- Պիտի օրենքը փոխեն, դեմը ընտրություններ չկան, կարող են դնել եւ փոխել այդ օրենքը եւ այդ այլանդակ ապօրինությունը վերացնեն:
- Փաստորեն, օրենքը կփոխվի եւ խնդիր չի՞ լինի:
- Սահմանադրական դատարանը որոշել է, դեմն էլ ընտրություններ չկան, պիտի փոխեն: