Նա նախագահ է աշխատում Փաշինյանի մոտ։ Նա վաստակել է դավաճան լինելու տիտղոսը, որովհետև չկարողացավ նույնիսկ ինքն իր խոսքի տերը լինել:
Բադասյանը նշեց, որ թեկնածուներ ընտրելիս դրված չի եղել նպատակ՝ ընդդիմադիրների կամ իշխանամետների ընտրել:
Ես պատրաստ եմ ձեզ լսել, իսկ Դու՞ք:
Հաշվի առնելով այն իրարանցումը և բազմապիսի մեկնաբանությունները, որ առաջացրեց իմ հարցազրույցը՝ ցանկանում եմ պարզաբանել հատևյալը:
Գնահատում եմ Ա. Քոչարյանի փայլուն մաստեր-կլասը, թե ինչպիսին ՉՊԵՏՔ է լինի տղամարդը, քաղաքական գործիչը, տղամարդու վերաբերմունքն առ կին կամ քաղաքական գործչի վերաբերմունքն առ քաղաքական ընդդիմախոս:
«Ո՛չ, ներողություն չեմ պատրաստվում խնդրել: Ես ինչքան հասկացա, բացի Արփինե Հովհաննիսյանից, բոլորը վիրավորվել են, եւ որոշակի լյուստրացիայի ինչ-որ բան նկատեցի այստեղ:
Վարչապետը հատկապես նշել էր՝ առանց մեղադրական դատավճռի գույքի բռնագանձումը որեւէ աղերս չունի անձի նկատմամբ պատժիչ միջոցառումների իրականացման հետ:
Արփինե Հովհաննիսյանի կողմից սա ակամա խոստովանություն էր այն մասին, որ հոկտեմբերի 2-ին ընդունված օրենքը նպատակ ուներ իշխանությունից հեռացնել Նիկոլ Փաշինյանին:
Մինչդեռ այն հայեցակարգը, որը դրված է այս աշխատանքային խմբի ստեղծման հիմքում, դանդաղ գործող ռումբ է ոչ միայն մեր պետականության համար, այլ հենց Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության համար։
ՀՀ ԱԺ նախկին փոխխոսնակ Արփինե Հովհաննիսյանը լքում է ՀՀԿ-ն եւ միանում փաստաբանների հանրույթին: Այս մասին նա տեղեկեցանում է իր Facebook-յան էջի միջոցով:
ՀՀԿ անդամ, ԱԺ նախկին պատգամավոր Արփինե Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել՝ անդրադառնալով ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանի զեկույցում հնչած մտքերին։
Դիտարկմանն՝ ինչպե՞ս է վերաբերում այն քննադատություններին, որ նոր ԱԺ-ի պատգամավորները անփորձ երիտասարդներ են, Հովհաննիսյանն ասաց.
Ի դեպ, նշենք, որ սա այս խորհրդարանի վերջին գործուղումն է: Եթե բողոքարկումներ չլինեն՝ յոթ օրից կձեւավորվի 7-րդ գումարման Ազգային ժողովը:
Առանձնահատուկ շնորհակալություն եմ ուզում հայտնել իմ օգտին քվեարկած լոռեցիներին։
MaxMonitor մեդիայի մոնիտորինգի, վերլուծության եւ գնահատման համակարգը ներկայացնում է կին գործիչների օնլայն մեդիա վարկանիշը նոյեմբերին:
Արփինե Հովհաննսիյանը դիմել էր ոստիկանություն՝ հաղորդելով, որ համացանցում իր հասցեին սպառնալիքներ են հնչեցնում:
Պետք չի մոռանալ, որ գործ ունենք դասական նոմենկլատուրային կուսակցության ներկայացուցիչների հետ
Ակնկալում ենք, որ Արփինե Հովհաննիսյանը կնդունի, որ մենք ճիշտ ենք, ինքը՝ սխալ եւ ՀԺ-ի աշխատակազմից ներողություն կխնդրի:
Դատախազությունը ստուգել է մերժման օրինականությունը: Արփինե Հովհաննիսյանն ազատ է բողոքարկելու մերժման մասին որոշումը:
Իսկ այդ դեպքում ինչու չառաջադրվեց իրեն մոտ ընտրատարածքում, ՀՀԿ-ի թեկնածուն հայտնել է, որ ինքը Լոռու մարզի հետ «որոշակի հակվածություն» ունի:
Քանի որ չի ստացվում բանավիճել Արփինե Հովհաննիսյանի հետ, այսպես կներկայացնեմ իր եւ այլ մարդկանց մտահոգությունների մասին պատասխանները:
Փոփոխությունների շնորհիվ բարձրանալու է նաեւ ԵՊՀ դասախոս Արփինե Հովհաննիսյանի աշխատավարձը։
Աշոտյանը կարծում է, որ Հայաստանին պարտադրվել է սեւ ու սպիտակ իրականություն: Սակայն, նա շեշտեց, որ Հայաստանը եռագույն է, սեւ ու սպիտակ չէ:
Այս լրացմանը, ի դեպ, կողմ է քվեարկել նաև տիկին Արփինե Հովհաննիսյանը, որը հիմա անթույլատրելի է համարում խոցելի խավի հարկումը:
Այստեղ հարց է առաջանում, բա ի՞նչ էր այդքան երկար պատմում ՊԵԿ նախագահը հայտարարագրման մոդելների եւ առանձնահատկությունների մասին, եթե դուք այդտեղ` կառավարությունում, անգամ ընդհանուր պատկերացում չունեք:
Ես իմ իրավասությունների շրջանակում անելու եմ ամեն ինչ, որ այս նախագիծն իրականություն չդառնա։
ՀՀԿ-ն հրապարակել է իր համապետական ցուցակը, որում ընդգրկված է 125 թեկնածու:
«Դրա հիմքում ընկած են մի շարք պատճառներ, որոնցից հիմնականն այն հապճեպությունն է, որով այս փոփոխությունները ներկայացվել են»:
Արփինե Հովհաննիսյանն ընդունել է ԵԱԳԾ Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի տնօրինության գործադիր տնօրեն Թոմաս Մայր-Հարթինգի գլխավորած պատվիրակությանը։
ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը տեղեկացնում է, որ Ադրբեջանի հերթական սադրանքը՝ Մեծամորի ատոմակայանը փակելուն ուղղված չի ստացվել:
- Հրաժարականի դեպքում ՀՀԿ-ն կարող է առաջադրել Քոչարյանին: Անգամ՝ Գագիկ Ծառուկյանին, անգամ, ասենք, հայտնի Արփինե Հովհաննիսյանին: Եվ էլի մեկ-երկու մարդու: Նայած, թե ինչպիսի ռազմավարություն են ընտրել:
Ես պատրաստվում եմ օգտվել իմ իրավունքների պաշտպանության ողջ իրավական գործիքակազմից՝ ընդհուպ մինչեւ դիմելով Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան։
Ողջունելով հյուրերին՝ Արփինե Հովհաննիսյանը մանրամասն անդրադարձել է մեր երկրի ներքաղաքական իրավիճակին եւ վերջին շրջանի զարգացումներին, արտաքին ու ներքին քաղաքական մարտահրավերներին:
Ինչ վերաբերում է հանձնաժողովի օրակարգային հարցերին, ապա օրակարգին համապատասխան հանձնաժողովի խնդրանքով ներկայացրել եմ Հայաստանի վերջին ներքաղաքական զարգացումները։
Ասել սա աբսուրդ է՝ կնշանակի ոչինչ չասել: Աբսուրդը չափազանց դիվանագիտական բնորոշում է: Սա անսահման ցինիզմի «մաստեր կլաս» է, սա լկտիության «վիշի պիլոտաժ» է:
Ներկայացրել եմ փաստեր, տեսանյութեր, հրապարակումներ։ Քննարկվել է նաեւ ԱԱԾ տնօրենի եւ ՀՔԾ պետի միջեւ տեղի ունեցած ձայնագրության բովանդակությունը:
ԱԱԾ պետը խոսեց նաեւ Քոչարյանի ունեցվածքի մասին: Նա ասաց, որ իրենք փաստերով կխոսեն և կասեն, թե ով ինչ ունի. «Կհրապարակենք՝ ոնց է ձեռք բերել Կոնգրես հյուրանոցը՝ 6 մլն դոլար կաշառք վերցնելու արդյունքում:
Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը, ով պատրաստակամություն է հայտնել այս հարցում աջակցել լրատվամիջոցներին:
Արփինե Հովհաննիսյանը շնորհակալություն հայտնեց կառավարությանը եւ հատկապես կառավարության ներկայացուցիչ Արթուր Հովհաննիսյանին:
Հանձնաժողովի ՀՀԿ-ական անդամները հայտարարեցին, որ իրենց դրական եզրակացությունը միայն քաղաքական որոշում է, իսկ իրավական առումով այն շատ անփույթ նախագիծ է, որը քաղաքացիների համար նոր խնդիրներ է ստեղծելու
Եվրախորհրդարանի աշխատանքներին մասնակցելու համար 2018 թվականի սեպտեմբերի 5-8-ը ներառյալ Բրյուսել (Բելգիայի Թագավորություն) կգործուղվի ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արմեն Աշոտյանը:
Պահանջում ենք ՀՀ ազգային ժողովից սահմանված կարգով ձեւավորել էթիկայի ժամանակավոր հանձնաժողով եւ քննարկել ՀՀ ազգային ժողովի փոխնախագահի վարքագիծը:
Բայց անգամ եթե խոսքը ոչ թե իմ, այլ քննարկման մասին էր, ապա էլ ավելի վատ, քանի որ այդ դեպքում քննարկման բոլոր մասնակիցների վրա է տարածվում արտահայտությունը:
«Էնպես չի, որ ես այդ արտահայտությունից հետո կոմպլեքսավորվել եմ, դարդոտվել եմ: Հարցը խորհրդարանում կիրառվող բառապաշարի մասին է»,- մեր զրույցում ասաց Իոաննիսյանը:
Իոաննիսյանի գրառման մեկնաբանություններում Արփինե Հովհաննիսյանը գրել է, որ իր խոսքերը ոչ թե ուղղված են եղել Դանիել Իոաննիսյանին, այլ վերաբերել են ստեղծված իրավիճակին:
Դիտարկվեցին 14 նախկին պատգամավորների գործերը, որոնց թվում են՝ Ագուստին Կոնդեն, Ալան Դեստեքսը, Լուկա Վոլոնտեն, Կարին Շտրենցը, Էլխան Սուլեյմանովը, Գորան Լինդբլադը, Տադեուշ Իվինսկին եւ այլոք։
Արդեն մեկ տարի է, այս վեհաժողովում հանդես եմ գալիս որպես Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար եւ այս ընթացքում իմ ելույթներից ոչ մեկը նվիրված չի եղել Ադրբեջանին։
ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը նամակ էր հղել հայ-ամերիկյան բարեկամության խմբի համանախագահին եւ անդամին։
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը մասնակցել է Վենետիկի հանձնաժողովի 115-րդ լիագումար նիստին: Այս մասին հայտնում է ԱԺ-ի մամուլի ծառայությունը:
Ես ամբողջությամբ կիսում եմ այն ապրումներն ու զգացմունքները, որոնք հայ ժողովուրդը եւ յուրաքանչյուրն ունեցել է այդ տեսանյութը դիտելիս»,- ասաց նա:
Հարցին՝ սպասե՞նք ՀՀԿ-ի կողմից սուր քննադատություններ կառավարության ծրագրի հասցեին, Բաղդասարյանը պատասխանեց. «Սպասեք կառուցողական քննադատության»:
Նախագծի հիմքում ընկած են բազմիցս բարձրաձայնված մտահոգություններ առ այն, որ կա խնդիր Սահմանադրությամբ ամրագրված անձնական կյանքի անձեռնմխելիության, անձնական տվյալների պաշտպանության պահանջների հետ:
Քաղաքական ենթատեքստ ունեցող գործերին պետք է ցուցաբերել առանձնահատուկ մոտեցում, պատասխանեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Քննարկվել են միջխորհրդարանական կառույցներում պատվիրակությունների համագործակցված աշխատանքին վերաբերող հարցեր. կարեւորվել է երկկողմ հետաքրքրություն ունեցող խնդիրներում միմյանց աջակցելը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանն ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանին:
Այսպիսով, մարտի 5-ից 12-ն ԱՄՆ կատարած պատմական այցի համար, ընդհանուր առմամբ՝ միայն պատգամավորների քնելու եւ սնվելու համար պետական բյուջեից հատկացվել է 12 հազար 602 ԱՄՆ դոլար կամ 6 մլն ՀՀ դրամ:
Պատգամավորների ԱՄՆ կատարած այցի ծախսերը պարզելու համար ՀԺ-ն դիմել էր ԱԺ աշխատակազմին: Որքան գումար է բյուջեից հատկացվել ամերիկյան վոյաժի համար:
Բացի այդ, ընտանիքի անդամները ևս պատասխանատվություն են կրելու հայտարարագրի իսկության, չներկայացնելու կամ ժամկետի խախտմամբ ներկայացնելու համար։
«Հայկական ժամանակ»-ի հարցին՝ ինպես կմեկնաբանի այն հանգամանքը, որ վարչապետի ընտրությունները բաց քվեարկությամբ են անցկացվելու, Լենա Նազարյանը պատասխանեց․
«Քանի դեռ հանրությունն այդպիսի պահանջ չունի պատգամավորներից, ՀՀԿ-ականները Սերժ Սարգսյանի թեկնածությանը դեմ լինելու որեւէ նշույլ անգամ չեն ցուցաբերի»:
ԱՄՆ կատարած այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը մարտի 7-ին Ներկայացուցիչների պալատում հանդիպել է Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամների հետ:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը հանդիպել է ԱՄՆ ՄԶԳ Եվրոպայի եւ Եվրասիայի գրասենյակի տնօրենի փոխտեղակալի հետ:
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի անդամներն Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ կատարած այցի շրջանակում հանդիպել են ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի ներկայացուցիչների հետ:
Քննարկել են Հայաստանում իրականացվող և իրականացվելիք ծրագրերի կարևորությունը: Ինչպես նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, եւ այլ ոլորտներում համագործակցության կարևորությունը:
Մարտի 6-ին մեկնարկել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի պատվիրակության այցն Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ:
Վաշինգտոնում, ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի շենքում հայաստանցի պատգամավորների պատվին հատուկ ընդունելություն է կազմակերպվելու:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահի հետ զրույցում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի ներքին եւ արտաքին քաղաքականության գերակա ուղղություններին, արցախյան հիմնախնդրին, տնտեսական առաջընթացին եւ այլ հարցերի:
ՀՀԿ-ական պատգամավորներ Գեւորգ Կոստանյանը եւ ԱԺ փոխնախագահը կարճ մտերմիկ առանձնազրույց ունեցան:
Հայաստանի Ազգային ժողովը նախագահ կընտրի մարտի 2-ին:
Այսօր ԱԺ-ում առաջին ընթերցմամբ 98 կողմով միաձայն ընդունվեց «ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» Արփինե Հովհաննիսյանի հեղինակած օրենքի նախագիծը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը փետրվարի 6-ին ընդունել է Վենետիկի հանձնաժողովի պատվիրակությանը:
ԱՄՆ ազգային անվտանգության ռազմավարությամբ սահմանված բոլոր նպատակներն այս կամ այն կերպ ուղղակիորեն առնչվում են նաեւ Հայաստանին, քանզի դրանցից յուրաքանչյուրի հետ կապված մենք ունենք ընդհանուր շահեր:
Հայկական պատվիրակության հսկայածավալ աշխատանքի արդյունքում և ԵԽԽՎ գործընկերների աջակցությամբ հաջողվեց բանաձևի տեքստից հանել բոլոր ոչ հայանպաստ ձևակերպումները
Եթե ցանկացած մարդու սոցցանցում գրանցված էջ ներառվում է սոցիալական մեդիա եզրույթի մեջ, ապա այս պարագայում ոտնահարվում է անձի խոսքի ազատության սկզբունքը
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանն ընտրվել է ԵԽԽՎ ԵԺԿ խմբի փոխնախագահ, տեղեկացնում է Հովհաննիսյանի օգնական Գոհար Պողոսյանը:
ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության նախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը հունվարի 12-17-ը ԵԽԽՎ ԵԽ անդամ երկրների միջեւ հակամարտությունների հարցերի ենթահանձնաժողովի նիստին մասնակցելու համար գործուղվել էր Փարիզ:
Փետրվարից Հայաստանն անցում է կատարում խորհրդարանական կառավարման:
Փարիզ (Ֆրանսիայի Հանրապետություն) կգործուղվի ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը:
- Պիտի օրենքը փոխեն, դեմը ընտրություններ չկան, կարող են դնել, փոխել այդ օրենքը եւ այդ այլանդակ ապօրինությունը վերացնեն:
Ցանկում մանրամասն նշված է, թե որ պատգամավորը տարվա որ ամսին որքան դրամի խոսակցություն է ունեցել:
ԵԽ նախարարների կոմիտեն նախօրեին՝ դեկտեմբերի 5-ին, հարուցել է նախադեպը չունեցող դատական քննություն՝ Ադրբեջանի կողմից ՄԻԵԴ կողմից կայացված վճիռը չկատարելու վերաբերյալ:
Այս միջադեպիս հետո, Արփինե Հովհաննիսյանի թշնամիների բանակը, ինչ-խոսք, մի քանի հոգով կավելանա:
«Մենք՝ որպես Եվրամիության երկրներ, ուզում ենք, որ հայկական ընտանիքները լինեն ուժեղ, հաջողակ եւ երջանիկ»,- ասաց Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին:
Լրատվական անցուդարձին ակտիվ հետեւողների աչքից պետք է, որ այս հանգամանքը վրիպած չլիներ:
Armtimes.com-ի հետ զրույցում Արփինե Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց, որ ադրբեջանական կողմը հակված է ԵԽԽՎ նախագահի պաշտոնում տեսնել Լիտվայի պատվիրակին:
Այս մասին armtimes.com-ի հետ զրույցում ասաց Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) նախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը:
Ընդհանուր առմամբ` Գագիկ Ծառուկյանը ներկա չի գտնվել 62 նիստի, իսկ Արմեն Աշոտյանը՝ 43:
Armtimes.com-ը առանձնացրել է պատգամավորների հեղինակած նախագծերը, որոնք դեռեւս օրենք չեն դարձել:
«Կանխարգելիչ մարմնի դեպքում մենք երկու գործառույթը տալիս ենք համապատասխան մարմնին, քննչական գործառույթն իրականացնում են իրավապահ համակարգի ստորաբաժանումները»,- ասաց Արփինե Հովհաննիսյանը:
ՀՀ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովն արդեն ունի երեք փոխնախագահ, որից երկուսն առաջին անգամ են այդ պաշտոնում աշխատելու:
Նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպման ժամանակ Արփինե Հովհաննիսյանն այսօր զեկուցել է արդարադատության նախարարության գործունեության հիմնական ուղղություններով իրականացվող միջոցառումների մասին։
Մանդատից հրաժարվողների թվում չկա արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանի անունը: Սա նշանակում է, որ նա վերադառնում է Ազգային ժողով՝ հավանաբար որեւէ հանձնաժողովի նախագահի կարգավիճակով:
Օրենսգրքում շարունակվում է գործածվել այնպիսի եզրույթներ ինչպիսիք են՝ «ԽՍՀՄ տարածք», «պատգամավորների խորհուրդներ», «սոցիալիստական սեփականություն» եւ այլն:
Ազգային ժողովի նստաշրջանի մեկնարկին զուգահեռ ամենաինտրիգային հարցերից մեկը ԱԺ նախագահի ու փոխնախագահի ընտրության հարցն է: Այս ընթացքում մամուլում թեկնածուների տարբեր անուններ են շրջանառվել:
«Ինձ կանչել են նախարարություն, հիմա ոչ մի բան չեմ կարող ասել՝ մինչեւ իրենց հետ չհանդիպեմ: Գիտեմ միայն, որ Հայաստանի Հանրապետությունը Ռուսաստանին փոխանցել է այն գումարը, որը տուժածները պահանջում էին:
«Ո՞վ է ընդունել էդ օրենքը: Գալուստ Սահակյա՞նը»,- զայրացած հակադարձում էր նա ընտրակարգը բացատրել փորձողներին: «Դատարկագլուխները երկիր են ղեկավարում»,- չէր հանդարտվում քաղաքացին:
Հանրապետական կուսակցությունն այսօր քարոզչություն իրականացրեց Երեւան քաղաքի Էրեբունի եւ Նուբարաշեն վարչական շրջաններում, որոնք ներառված են թիվ 4 ընտրատարածքի մեջ:
Երեւանի Նոր Նորք վարչական շրջանում Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչները վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ նախընտրական քարոզչություն իրականացրեցին:
Կարեն Կարապետյանն ու արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանն այսօր Երեւանի Նոր Նորք վարչական շրջանում լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձան Արմավիրի մարզի Ջրառատ համայնքում տեղի ունեցած միջադեպին
ՀՀԿ-ն այս անգամ ետին պլան է թողել իր հին անդամներին և հանրությանը ներկայացնում է վարչապետ Կարեն Կարապետյանին: Անգամ Սերժ Սարգսյանն այս անգամ նախընտրական հանդիպումներին չի մասնակցում:
«Շատ լավ, պարոն Հովսեփյան, եթե դուք ուզում եք մենք այսօր կառավարության նիստին մասնագիտացված քննարկումներ անենք… երեք օր ժամանակը բավարա՞ր է, որպեսզի դուք բոլոր հարցերը ճշտեք»,- հարցրեց վարչապետը:
Եթե Արփինե Հովհաննիսյանի համար այս անգամ կանաչ ճանապարհ է հարթում վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, ապա Հերմինե Նաղդալյանն էլ ակնկալում է առաջին տիկնոջ հովանավորությունը:
Այս մասին Անահիտ Սիմոնյանն ասաց Armtimes.com-ի հետ զրույցում՝ պատմելով, թե ինչպես է հայտնվել անելանելի վիճակում:
Խցերը նախատեսված են 8 անձի համար առավելագույնը, բայց 10 անձ է պահվում: Մարդիկ հերթով են քնում, մահճակալները քիչ են, շատերը չեն ուզում բարձրաձայնել, որովհետեւ գիտեն՝ մահճակալներ են բերվելու:
Նախարարն առաջարկեց վերանայել պատժի կրման հետ անհամատեղելի համարվող հիվանդությունների ցանկը: Հնարավորություն ընձեռել, որ դատապարտյալի դիմումի հիման վրա քննարկվի նրա հիվանդության հարցը:
Երեկ չէ առաջին օրը զանգ ենք տվել Հրաչյային, նա ասում է, որ իրեն պահում են խոնավ, մութ տեղում: Ասել է՝ ես չգիտեմ ինձանից ինչ են ուզում այդ մարդիկ, ինչու են տանջում. մեջքը բռնված է, ողնաշարը ցավում է:
ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը կառավարության այսօրվա նիստում ներկայացրեց ապօրինի հարստացման դեմ օրենքի նախագիծը, որը գործադիրը հավանության արժանացրեց:
Ըստ նախարարի, այդ նախագծերի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է ընտանեկան կարգավիճակի մասին տեղեկանք ստանալու գործընթաց պարզեցնելու անհրաժեշտությամբ
Կառավարության համապատասխան որոշման ընդունման դեպքում ՝ վերացնել քաղաքացիների կողմից, երեխայի ծննդյան եւ քաղաքացու մահվան բժշկական վկայականը ՔԿԱԳ մարմիններ ներկայացնելու պահանջը:
Ենթադրենք, ընտրությունները արդար են անցել եւ արտահայտում են ժողովրդի կամքը, արդյոք այդ կուսակցություններն ունե՞ն ներքին ժողովրդավարական մեխանիզմներ, որ կարողանան արդար, թափանցիկ կառավարում ապահովել:
ՀՀ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի մամուլի խոսնակ Գոհար Պողոսյանը աշխատանքի է անցել արդարադատության նախարարությունում:
Ձեզ այդ թիվը շատ չի՞ թվում, չե՞ք կարծում, որ այս գործողությունը մասնավոր ընկերությունը կարող էր անել 300 դրամով:
Այս տարվա հունվարին ընդունված «Կառավարության 2016 թ. գործունեության միջոցառումների ծրագիրը եւ գերակա խնդիրները հաստատելու մասին» որոշմամբ սահմանված էր հատուկ հսկողության վերցրած հանձնարարականների ցանկ
«Հայկական ժամանակ» օրաթերթի տեղեկություններով, վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ցանկանում է ուշ թե շուտ ազատվել կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանից
Գործող օրենքով նոտարը պատասխանատվություն է կրում, բացառապես, դիտավորությամբ պատճառած վնասի համար:
«Ասում եմ, որ եղել է առաջարկ, նշանակումը կլինի, թե՝ ոչ, դուք կտեսնեք»:
ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արփինե Հովհաննիսյանը ներկայացրել է հայաստանյան ընտրական գործընթացի վերջին զարգացումները։
«Հայկական ժամանակ» օրաթերթը գրում է, որ ըստ իշխանական շրջանակներում պտտվող տեղեկությունների, նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն իրեն հավատարիմ նախարարներին ու այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներին պատգամել է։
ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արփինե Հովհաննիսյանը սեպտեմբերի 16-ին ընդունել է ՀՀ-ում Վրաստանի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Գիորգի Սագանելիձեին, հայտնում են ԱՆ մամլո ծառայությունից:
Արփինե Հովհաննիսյանի փոխարեն, ինչպես քննարկվում է քաղաքական կուլիսներում, արդարադատության նախարար է նշանակվելու սահմանադրագետ Վարդան Պողոսյանը:
Այս տիպի կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհուրդ, որն ուղղակի խորհրդատվական մարմին է կառավարության համար, որեւէ արդյունավետությամբ աչքի չի ընկել որեւէ տեղ, ՀՀ-ն էլ բացառություն չի: