Ապօրինի հարստացումը քրեականացնող օրենքի նախագիծը կառավարության  հավանությանն արժանացավ
ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը կառավարության այսօրվա նիստում ներկայացրեց ապօրինի հարստացման դեմ օրենքի նախագիծը, որը գործադիրը հավանության արժանացրեց:
Ըստ օրենքի նախագծի, այդ փոփոխության ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է ինչպես ՄԱԿ-ի «Կոռուպցիայի դեմ» կոնվենցիայով, Հայաստանի Հանրապետության՝ հակակոռուպցիոն բնագավառում որդեգրած քաղաքականությամբ, այնպես էլ ապօրինի հարստացման քրեականացման առնչությամբ միջազգային առաջադեմ փորձի ուսումնասիրությամբ:
Նախագծով առաջարկվում է լրացում կատարել քրեական օրենսգրքի՝ «Պետական ծառայության դեմ ուղղված հանցագործությունները» վերտառությամբ 29-րդ գլխում՝ ամրագրելով ապօրինի հարստացման հանցակազմը:
1. հանցակազմում թվարկվել են ապօրինի հարստացման հիմնական դրսևորումները` այդպիսով ապահովելով իրավական որոշակիության սկզբունքը: Այսպես, ապօրինի հարստացման դրսևորումներն են'
1) հաշվետու ժամանակահատվածում անձի գույքի ավելացումը և (կամ)
2) պարտավորությունների նվազումը, որոնք էականորեն գերազանցում են նրա օրինական եկամուտները, և որը ողջամտորեն չի հիմնավորվում դրանցով.
1. հստակեցվել է հանցակազմի սուբյեկտը, այն է՝ «Հանրային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով գույքի և եկամուտների հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձը: Սա նշանակում է, որ գործող օրենսդրական կարգավորումների պայմաններում որպես հանցակազմի ինքնուրույն սուբյեկտ են դիտարկվելու բարձրաստիճան պաշտոնատար անձը և նրա հետ փոխկապակցված անձը.
2. հանցակազմում անձի փաստացի և օրինական եկամուտների միջև անհամապատասխանության էական չափը հստակեցնելու համար սահմանվել է, որ քրեական օրենսգրքում լրացվող 310.1-րդ հոդվածում էական է համարվում հանցագործության պահին սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհազարապատիկը գերազանցող գումարը (արժեքը): Շեմի սահմանումը անհրաժեշտ է նաև այն տեսանկյունից, որ, դե մինիմիս նոն կուրատ պրաետոր (de minimis non curat praetor) սկզբունքի համաձայն (օրենքը մանրուքներով չի զբաղվում), չափազանց փոքր անհամապատասխանությունները չպետք է հետապնդվեն.
3. հստակեցվել է հանցակազմի ապացուցման բեռի բաշխումը.
4. սանկցիայում որպես հիմնական պատժատեսակ նախատեսվել է ազատազրկումը՝ երեքից վեց տարի ժամկետով, իսկ որպես լրացուցիչ` որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելը՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով, և գույքի բռնագրավումը:
Կառավարությունում հավանության արժանանալուց հետո օրենքի նախագիծը կներկայացվի Ազգային ժողովի քննարկմանը: