Քաղաքացին դիմում է վարչապետին. ԴԱՀԿ-ն զրկում է միակ սեփականությունից
Երեւան քաղաքի Կիլիկիա թաղամասի բարձրահարկ շենքերից մեկի բնակիչ Անահիտ Սիմոնյանը դիմել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանին՝ ակնկալելով օժանդակություն, որպեսզի իր ընտանիքի միակ սեփականությունը հանդիսացող բնակարանը հարկադիր էլեկտորանյին աճուրդից հանվի: Քաղաքացին պատրաստակամ է վճարել «Արդշինբանկ»-ի առջեւ ունեցած վարկային պարտավորությունները, սակայն նոր ժամանակացույցով: Այս մասին Անահիտ Սիմոնյանն ասաց Armtimes.com-ի հետ զրույցում՝ պատմելով, թե ինչպես է հայտնվել անելանելի վիճակում:
Ըստ նրա, տարիներ առաջ իր բնակարանը գրավադրել է եւ գումարը՝ մոտ 10 միլիոն դրամ տրամադրել ընտանիքի կնքահորը (քավորին), որը, սակայն ինչպես հետագայում է պարզվել, խարդախությամբ բազմաթիվ քաղաքացիներից խոշոր չափի գումարներ է վերցրել եւ ետ չի վերադարձրել: Երեւան քաղաքի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը 2011 թվականին վճռել է, որ Վարդան Մելքոնյանից (ընտանիքի կնքահայրը) պետք է 9.8 մլն դրամ բռնագանձվեր եւ տրամադրվեր Անահիտ Սիմոնյանին: Սիմոնյանի ընտանիքը չկարողանալով ստանալ այդ գումարը (Վարդան Մելքոնյանը 2011 թ.-ին դատապարվել է ազատազրկման) որոշում է հիփոթեքային վարկ ձեւակերպել եւ վճարել սկզբում գրավադրած տան համար, որից հետո արդեն խնդիրներ է ունենում նոր վարկը մարելու հարցում, իսկ «Արդշինբանկը» դիմում է ԴԱՀԿ՝ գումարը բռնագանձելու համար:
Երկու անգամ աճուրդ է հայտարարվել, առաջին անգամ 23 միլիոն մեկնարկային գնով աճուրդում գնորդ չի եղել, իսկ երկրորդ աճուրդի ժամանակ (18 միլիոն դրամ մեկնարկային գնով) գնորդը տեղեկանալով, որ տանը մարդիկ են բնակվում չի ցանկացել գնել այդ բնակարանը՝ հասկանալով, թե ինչի հետեւանքով է բնակարանը աճուրդում հայտնվել:
«2016 թվականի դեկտեմբեր եւ 2017 թվականի հունվար ամիսների համար նախատեսված 130 հազարական դրամները չեմ մուծել, ահավոր տոկոսներ է գնում վրան: Ես ընդամենը ժամանակ եմ խնդրում, որ գոնե այս հունվար-փետրվար ամիսն անցնի ու սկսեմ քիչ-քիչ վճարել»,- ասաց Անահիտ Սիմոնյանը՝ նշելով, որ այլ սեփականություն չունի:
Մեր զրուցակիցը հունվարի 16-ին իր խնդրի հետ կապված բազմաթիվ հիմնավորումներով մի նամակ է գրել վարչապետ Կարեն Կարապետյանին: Հունվարի 23-ին այդ նամակը կառավարության աշխատակազմի ղեկավար նախարար Դավիթ Հարությունյանի հանձնարարականով հասցեագրվել է ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանին:
Հիշեցնենք, որ «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» եւ «Հրապարակային սակարկությունների մասին» ՀՀ օրենքներում նախորդ տարի փոփոխություն կատարվեց, որի համաձայն քաղաքացին չպետք է զրկվի միակ սեփականությունից ստանձնած պարտավորությունները չկատարելու հետեւանքով: