ԱՄՆ կատարած այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը մարտի 7-ին ներկայացուցիչների պալատում հանդիպել է Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամների հետ: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արփինե Հովհաննիսյանը:
Ինչպես գրել է Հովհաննիսյանը՝ պատվիրակության անդամները շնորհակալություն են հայտնել հանդիպման մասնակիցներին՝ հայ ժողովրդի համար կարեւոր նշանակություն ունեցող հարցերում հետեւողականություն ցուցաբերելու համար.
«Պատվիրակության անդամները նշել են, որ Հայաստանն իր արտաքին քաղաքականությունը կառուցում է` ելնելով իր ազգային շահերից: Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումներին, ներկայացվել կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում իրականացվող միջոցառումները: Հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ գլոբալ եւ տարածրջանային անվտանգությանն առնչվող հիմնախնդիրներ: Հայկական պատվիրակության անդամները կարեւորել են Ադրբեջանի ռազմատենչ եւ այլատյացության վրա հիմնված հայտարարություների վերաբերյալ միջազգային հանրության կտրուկ եւ հասցեական գնահատականների առկայությունը, կարեւորել միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ստեղծումը: Այս համատեքստում ընդգծվել է նաեւ «Ռոյս-Էնգել» նախաձեռնության կարեւորությունը»,- գրել է Արփինե Հովհաննիսյանը:
Վերջինս նաեւ նշել է, որ հանդիպել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատում դեմոկրատական փոքրամասնության առաջնորդ Նենսի Փելոսի հետ.
«Մարտի 7-ին պատիվ եմ ունեցել հանդիպել ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատում դեմոկրատական փոքրամասնության առաջնորդ Նենսի Փելոսի հետ: Հանդիպմանը քննարկվել է Հայաստանի ներքաղաքական եւ արտաքին քաղաքական օրակարգին առնչվող հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել մի շարք ոլորտներում, այդ թվում նաեւ՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում, հայ-ամերիկյան համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցերին: Նույն օրը հանդիպել եմ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Ժողովրդավարական գործընկերության հանձնաժողովի նախագահ Դեյվիդ Փրայսի հետ: Քննարկվել են հանձնաժողովի հետ համագործակցության հաստատման հեռանկարները»: